Bagel-ansatte tv-overvåges af chefen
The Bagel Company har tv-kameraer rettet mod de ansatte, og det resulterer ofte i irettesættelser
Ansatte i The Bagel Company har tv-kameraer rettet mod sig, når de er på arbejde.
Det betyder, at chefen kan kigge med, når de pakker bagels ind, og komme med irettesættelser og regulære skideballer, skriver Politiken.
- Det er meget ubehageligt, at man ikke kan være på arbejde, uden at han sidder og kigger. Man kan ikke være sammen med sine ellers gode kollegaer uden at føle sig overvåget, siger Line Østergaard, der arbejder hos The Bagel Company i Aarhus til avisen.
Overvåges af kameraer
Kæden har installeret overvågningskameraer i kædens 10 butikker, der alle ligger i Københavnsområdet og Aarhus.
Chefen Barak Volovik og hans kone Birthe Thygesen, der i dag er direktør, følger fra hovedkontoret med i de unges arbejde.
Ansatte tror ikke på The Bagel Company
En tidligere ansat fortæller, at chefen ofte ringede og for eksempel sagde, at hun ikke smilede nok eller, at osten ikke var fyldt op.
Direktør Birthe Thygesen forklarer, at overvågningen skal bruges, hvis de ansatte udsættes for røveri, og for at sikre mod svind i kassen. Men den forklaring tror de ansatte ikke på.
Tekst: Irene Stelling, newspaq.dk
Oprettet: 30.12.11, kl. 10.31
Redigeret: 30.12.11, kl. 10.31 af Jan Fiil
Ophavsret
Udgivet <30.12.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.