Du er her: hk.dk > HK Arbejdsmiljø Portalen > Fysisk arbejdsmiljø > Kviksølvsagen i HK > Nyheder om kviksølv-sagen > Kviksølv på programmet – opdatering februar 2008!



Kviksølv på programmet – opdatering februar 2008!

Oversigt over antal registrerede henvendelser opdelt på afdelinger samt oversigt over arbejdsskadeanmeldelserne til Arbejdsskadestyrelsen.

Arbejdsskadeanmeldelser

HK har endvidere modtaget 813 anmeldelser, som er videresendt til Arbejdsskadestyrelsen – og som giver os fuldmagt til at følge den konkrete sag.

8 har efterfølgende anmodet Arbejdsskadestyrelsen om at annullere anmeldelsen.
1 har bedt om genoptagelse af en tidligere afgjort sag.

I HK er der samlet registreret 840 sager, der nu behandles i Arbejdsskadestyrelsen.

Dertil kommer 143 anmeldelser indsendt direkte til Arbejdsskadestyrelsen via bl.a. læger og arbejdsmedicinske klinikker.

Dermed er der anmeldt 983 arbejdsskadesager med udgangspunkt i kviksølvsagen, hvor der nu er tale om i alt 56 sager med børn født af klinikassistenter.

Foreløbig 241 klinikassistenter samt 34 børn af klinikassistenter har fået meddelt oplysning om mulig forældelse efter 20-årsreglen, men stillingtagen vil afvente en fornyet vurdering i november 2008 – efter forskningsresultaterne.

Oprettet: 12.01.09, kl. 13.27

Redigeret: 12.01.09, kl. 13.36


Ophavsret

Udgivet <12.01.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.