Du er her: hk.dk > HK Arbejdsmiljø Portalen > Fysisk arbejdsmiljø > Kviksølvsagen i HK > Pressemeddelelse fra Beskæftigelsesministeriet: Omfattende kviksølvundersøgelse er nu afsluttet



Pressemeddelelse fra Beskæftigelsesministeriet: Omfattende kviksølvundersøgelse er nu afsluttet

Ny tilbundsgående, videnskabelig undersøgelse viser, at klinikassistenters og tandlægers arbejde med kviksølv ikke øger risikoen for dårligt helbred. Hverken når der måles på dødelighed, registerbaserede sygdomsoplysninger, fertilitet, abort og fødselsudfald. Undersøgelsen bekræfter dermed konklusionerne fra tidligere videnskabelige undersøgelser.

Undersøgelsen er netop blevet præsenteret og diskuteret på en konference, hvor både forskere, arbejdsmarkedets parter, Dansk Selskab for Arbejds- og Miljømedicin (DASAM) og Arbejdstilsynet blev enige om, at der ikke er grund til at iværksætte yderligere undersøgelser. Dermed er den omfattende kviksølvundersøgelse, som blev sat i værk for godt tre år siden, afsluttet.

- Jeg er glad for, at tvivlen i hele processen er kommet klinikassistenterne til gode. Vi har nu fået vendt hver en sten. Derfor bliver vi også nødt til at anerkende konklusionerne i de videnskabelige undersøgelser, hvor der ikke er fundet ukendte skadelige påvirkninger af kviksølv, siger beskæftigelsesminister Inger Støjberg.

Selvom de videnskabelige undersøgelser ikke viser nye sammenhænge mellem kviksølv og helbred, kan der imidlertid være få mennesker, der er mere følsomme, og som kan have været udsat for store mængder kviksølv. Det skal selvfølgelig undersøges nærmere. Derfor bliver de personer, der har tydelige tegn på, at de har været udsat for kviksølv, henvist til en nærmere udredning.

- Arbejdet med handlingsplanen er nu afsluttet. Jeg vil gerne rose alle involverede parter. Det har været en god proces, hvor alle har lyttet til hinanden. Det har også været en nødvendig proces, fordi rigtig mange mennesker har været bekymrede, og det har vi taget alvorligt, slutter Inger Støjberg.

De cirka 900 personer, der har anmeldt deres sag til Arbejdskadestyrelsen, vil få deres sag behandlet på grundlag af den viden, der nu er kommet frem. Og de personer, der har mistanke om, at de har været udsat for kviksølv, men som endnu ikke har anmeldt deres sag, kan gå til egen læge for eventuelt at blive henvist til Arbejdsmedicinsk klinik.

Den omfattende kviksølvundersøgelse, som den daværende beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen igangsatte i 2006, indeholdt fem punkter. Den netop offentliggjorte undersøgelse er punkt tre. Punkt fire og fem sættes ikke i værk, da yderligere undersøgelser ikke kan skabe mere sikker viden om effekter af at arbejde med kviksølv.

Fem-punktsplanen fra 2006:

  1. Et fælles-nordisk ekspertmøde.
  2. En arbejdsmedicinsk udredning, som skal samle eksisterende viden på området.
  3. En epidemiologisk registerundersøgelse, som skal undersøge, om klinikassistenter og tandlæger, der har været udsat for kviksølv, er mere syge end andre og i så fald hvilke sygdomme.
  4. En klinisk undersøgelse, som skal undersøge, om en tilfældigt udvalgt gruppe af klinikassistenter og tandlæger sammenlignet med en relevant kontrolgruppe er mere syge, samt hvilke sygdomme de har.
  5. Et målrettet undersøgelsesprogram, som skal undersøge for symptomer og sygdomme, som kan være knyttet til kviksølvudsættelse, eller som forekommer oftere end hos andre.

Oprettet: 17.04.09, kl. 10.13

Redigeret: 17.04.09, kl. 10.34


Ophavsret

Udgivet <17.04.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.