Du er her: hk.dk > HK Arbejdsmiljø Portalen > Fysisk arbejdsmiljø > Kviksølvsagen i HK > Referat fra HK orienteringsmøder i kviksølvsagen, maj-juni 2009 > Registerundersøgelsen – epidemiologisk undersøgelse af større sygelighed blandt tandklinikassistenter og tandlæger



Registerundersøgelsen – epidemiologisk undersøgelse af større sygelighed blandt tandklinikassistenter og tandlæger

Formålet med ’Kviksølv og helbred - registerundersøgelsen’, der var det tredje punkt i beskæftigelsesministerens fempunktsplan for kviksølvsagen, var at gennemgå samtlige tilgængelige registre over sygdomme for at se, om tandklinikassistenter og tandlæger har været mere syge end sammenlignelige kontrolgrupper og befolkningen i øvrigt – og i så fald, hvilke sygdomme de så led mere af end andre.

Man er en del af registerundersøgelsen, når man har været ansat hos en privatpraktiserende tandlæge, helt eller delvist. Klinikassistenter, der undervejs også har været ansat i en kommunal tandpleje, er altså med.

Konklusionen af undersøgelsen, som forskningsleder Knud Juel og hans medarbejdere fra Statens Institut for Folkesundhed, der har stået bag undersøgelsen, fremlagde på orienteringsmøderne i HK-afdelingerne i maj og juni 2009, lød
’at der ikke er fundet holdepunkter for, at udsættelse for kviksølv øger risikoen for dårligt helbred blandt danske klinikassistenter og tandlæger, når der måles på dødelighed, indlæggelser og sklerose, fertilitet og aborter eller fødselsudfald.’

Men registerundersøgelsen konkluderer også:
’Derimod kan registerundersøgelsen ikke afvise, at forekomsten af en række gener og symptomer, som ikke opfanges i de anvendte sygdomsregistre, kan være højere blandt klinikassistenter end i de kontrolgrupper - advokatsekretærer og lægesekretærer - de sammenlignes med.’

Nogle af de sygdomme og symptomer, der ikke er registreret i sygdomsregistrene, er fx demens, søvnløshed og træthed.

Find hele rapporten ’Kviksølv og helbred – registerundersøgelsen’ her

Knud Juel

Forskningsleder Knud Juel fra Statens Institut for Folkesundhed har stået bag registerundersøgelsen, hvor konklusionen blev fremlagt på orienteringsmøder i HK-afdelingerne i maj og juni 2009.

Oprettet: 01.07.09, kl. 10.59

Redigeret: 16.07.10, kl. 08.53

Link til

Knud Juels præsentation på orienteringsmøderne


Ophavsret

Udgivet <01.07.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.