Du er her: hk.dk > HK Arbejdsmiljø Portalen > Nyheder > Nyhedsarkiv > Juli 2010 > Arbejdsmedicinsk klinik slipper for store besparelser



Arbejdsmedicinsk klinik slipper for store besparelser

Region Hovedstaden har droppet besparelserne

Den Arbejdsmedicinske klinik på Bisbjerg Hospital bliver alligevel ikke udsat for besparelser, der ville have kostet otte stillinger. Det skriver Nyhedsbrevet 3F.

Forretningsudvalget i Region Hovedstaden drøftede emnet i sidste uge, og her kom forslaget om at spare på arbejdsmedicin end ikke til afstemning.

I et internt notat kom det ellers frem, at der skulle spares fem millioner kroner - og at man skulle gå fra 28,5 til 20,5 medarbejdere - hvilket fik en lang række fagforeninger til at prostetere massivt til Region Hovedstaden.

- Besparelserne vil få alvorlige konsekvenser for forebyggelsen af skadeligt arbejdsmiljø og fastholdelse af syge på hovedstadens arbejdsmarked. Det betyder øgede omkostninger andre steder i sundhedssystemet og det sociale system. Vi ved, at mere end en tredjedel af det samlede sygefravær skyldes dårligt arbejdsmiljø og det koster samfundet milliarder. Derfor er det verdens dårligste idé at spare lige netop dér. Pengene til Arbejdsmedicinsk Klinik er givet rigtig godt ud, sagde Simon Tøgern, formand for for HK it, medie og industri København således.

Han og andre kan altså nu ånde lettet op.

Oprettet: 16.08.10, kl. 11.16

Redigeret: 16.08.10, kl. 11.16 af Jesper Pedersen


Ophavsret

Udgivet <16.08.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.