Stem om din overenskomst allerede nu
Forhandlingerne om nye overenskomster på handelsområdet er endnu ikke i den afgørende fase. Men medlemmer af HK HANDEL kan påvirke forhandlingerne via personlig afstemning.
Via en særlig lukket hjemmeside kun for medlemmer spørger fagforeningen, hvad medlemmerne vil prioritere højest. Du kan altså sende et vigtigt signal til dine forhandlere, hvis du afgiver din personlige stemme.
I sidste ende bliver forhandlingerne afgjort af, hvilke aftaler der overhovedet er mulige at nå frem til med arbejdsgiverne. Men HK HANDELs forhandlere lægger vægt på, at medlemmerne inddrages aktivt, og tages med på råd.
Den lukkede hjemmeside vil også løbende blive opdateret med de seneste nyheder, når forhandlingerne for alvor tager fat. På hjemmesiden kan man også tilmelde sig en særlig sms-service, så man automatisk underrettes om, hvordan forhandlingerne skrider frem.
Du kan finde frem til den lukkede hjemmeside, ved at klikke her
Oprettet: 27.01.10, kl. 13.33
Redigeret: 27.01.10, kl. 13.37 af Peter Rasmussen
Ophavsret
Udgivet <27.01.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.