Jobpatruljen har besøgt unge i Nordsjælland
|
15 aktivister fra blandt andet HK Ungdom Hovedstaden har været i dialog med unge i fritidsjob på cirka 350 virksomheder i Nordsjælland. Jobpatruljen fortsætter i København i uge 29. Her vil cirka 20 aktivister opsøge virksomheder og gå i dialog med fritidsjobbere. |
|
Jobpatruljen med HK Ungdom Hovedstaden og andre faglige ungdomsorganisationer i LO besøger virksomheder over hele landet i sommertiden. I uge 28 var det Nordsjælland og i uge 29 går turen til København, hvor endnu flere aktivister slutter sig til patruljen.
- Mange unge ved ikke, hvad en fagforening er. De ved måske hvad de skal have i løn, men de kender ikke reglerne for, hvad de må udføre af opgaver. Det fortæller vi dem på en positiv måde, siger Amalie Lund Jensen fra HK Ungdom.
Sammen med René Tvile har hun turneret i blandt andet Farum bymidte og Farum Bytorv.
Forældre må også på banen
- Vores oplevelse er, at mange forældre forsømmer at fortælle deres børn om arbejdsmarkedet, når de unge skal ud og have fritidsjob. Det ved vi fra de interviews, vi gennemfører med unge, siger René Tvile.
I Nordsjælland gennemførte Jobpatruljen 120 interviews med unge fritidsjobbere. En af dem er Simone Møller Espersen, som er 17 år og gymnasieelev. Hun har fritidsjob i Tiger butikken i centret i Farum.
Simone Møller Espersen er godt inde i reglerne for løn, tillæg og arbejdstid. Hun har fået instruktion i, hvordan og hvor meget hun må løfte, når hun sætter varer frem i afdelingen for lys og servietter, som er hendes domæne. I jobbet sætter hun varer på plads, rydder op, passer kasse m.m.
De to aktivister fra Jobpatruljen interviewer Simone og andre unge om regler og rettigheder. Et af de områder, hvor unge er mindst vidende om deres ret er omkring løn under sygdom. Når den unge fritidsjobber arbejder mere end otte timer om ugen, er hun omfattet af Funktionærlovens regler og har ret til løn under sygdom, hvis hun er syg på en aftalt vagt.
Mange steder bytter fritidsjobberne vagt indbyrdes ved sygdom og får ikke deres løn som de egentlig har krav på.
- Det møder vi rigtig ofte, når vi interviewer, siger Amalie Lund Jensen. Hun giver en folder til de unge, som hun møder, om deres rettigheder og pligter.
Jobpatruljen har også udformet en folder til forældre med store børn og unge i fritidsjob.
God modtagelse
Jobpatruljen bliver som regel godt modtaget i de virksomheder, de opsøger. Det er ofte butikker og cafeer, som typisk ansætter unge fritidsjobbere.
- Vi får tit også en dialog med indehaveren eller lederen i virksomheden, og vi bliver for det meste god modtaget. Det er godt at få dialogen med de unge især fordi de kommer til at bruge rigtig meget tid på arbejdsmarkedet fremover, siger René Tvile.
På deres turné tilbyder aktivisterne, at de unge fritidsjobbere kan få en opringning fra den fagforening, der dækker virksomhedens arbejdsområde. De fleste unge siger ja tak til at få en yderligere snak med fagforeningen.
|
|
|
Oprettet: 18.07.11, kl. 11.31
Redigeret: 18.07.11, kl. 12.01 af Ulla Nygaard
Ophavsret
Udgivet <18.07.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.








