Du er her: hk.dk > Hovedstaden > Nyheder > Nyhedsarkiv > September 2011 > Besøg på HK Dag hos medlemmer og virksomheder



Besøg på HK Dag hos medlemmer og virksomheder

Hundredvis af virksomheder og tusindvis af medlemmer mødte HK Hovedstadens medarbejdere og folkevalgte på HK Dagen 28. september 2011.

- Vi fortæller, hvad man får som medlem af HK og hvilke goder man har med en overenskomst, sagde Evy Hansen, som blandt andet besøgte DHL i Brøndby.

 

Hele HK Hovedstaden var af huse onsdag den 28. september på HK Dagen. Det er dagen, hvor HK over hele landet opsøger medlemmer og virksomheder, og på andre måder gør sig synlig.

HK Service var på stikkerne fra morgenstunden og mødte medlemmer på vej på job. Hold af to-tre personer besøgte hver otte-ti virksomheder, hvor de delte materialer ud.

I Brøndbyvester var Evy Hansen og Gitte Ibsen klar med morgenhilsner til medarbejdere, der mødte på job.

- Vi skal senere i dag dele en præmie ud til et medlem, der har deltaget og vundet i vores konkurrence, siger Evy Hansen.

Konkurrencen i HK Service Hovedstaden handlede om overenskomstens fordele og goder. Beregnet for en årsløn på 300.000 kroner er goderne i overenskomsten cirka 78.000 kroner værd, fortalte HK Service i sin folder.

Vægt på den nødvendige uddannelse
I HK Huset forberedte de fire øvrige fagforeninger i HK Hovedstadens dagens mange virksomhedsbesøg.

- Vi besøger kommuner i Nordsjælland samt Hillerød Hospital, og vi har fokus på efteruddannelse og videreuddannelse, sagde formand Winnie Axelsen før dagens turné.

Siden 2005 har kommunalt ansatte HK’ere haft som et gode i overenskomsten, at de kan få udarbejdet en kompetenceudviklingsplan. Men det er kun realiseret for cirka en tredjedel af medlemmerne.

- Akademikerne tager i stadig større udstrækning vores job, fordi vi mangler opkvalificering på diplomniveau. Derfor bruger vi HK Dagen til at motivere vores medlemmer til at tage uddannelse, sagde Winnie Axelsen.

På besøg hos Otis i Herlev
HK it, medie & industri havde allieret sig med Teknisk Landsforbund og besøgte virksomheder, hvor begge fagforeninger har medlemmer, og hvor virksomhederne er i arbejdsgiverforening uden dog at have overenskomst.

Hanne B. Landt dannede hold med to medarbejdere fra Teknisk Landsforbund og besøgte elevator-virksomheden Otis i Herlev. Her var aftalt møde med HR medarbejder Inge Christophersen og HK medlem Tina Hundahl.

Emner som uddannelse og arbejdsmiljø var en del af samtalen.

Butikkerne i Fields
HK Handel var på besøg i butikker i hovedstadsregionen. Ann-Louise Savage dannede hold med svenske Enis Elezi fra det svenske søsterforbund, og de besøgte medarbejdere i butikker i Fields.

- Vi får en god snak med de ansatte om deres job og om de vilkår, de har i jobbet, siger Ann-Louise Savage om besøgene i de udvalgte butikker.

Virksomhederne er kendetegnet ved, at de er i arbejdsgiverforening uden at have tiltrådt overenskomsten.

HK Stat i Rønne på Bornholm
Bornholm var en del af HK Hovedstadens HK Dag og havde besøg af formand for HK Stat Hovedstaden Ulla Moth-Lund Christensen.

- Vi har besøgt uddannelsescentret og retten i Rønne, hvor vi har haft møder med vores medlemmer. Det ene sted talte vi om overenskomsterne og forskellene på dem, og det andet sted havde vi en god snak om, hvad man kan bruge en faglig klub til på arbejdspladsen, siger hun.

Ulla Moth-Lund Christensen var sammen med medarbejderne fra Rønne kontoret på torvet i Rønne om eftermiddagen. Her blev der besøgt virksomheder og talt med mennesker på gaden.

Unge fritidsjobbere tog velvilligt imod en pjece fra Jobpatruljen, så de fik mere at vide om deres rettigheder og pligter, mens andre deltog i HK’s overenskomst konkurrence.

- Det er tankevækkende, at mange tror, at det er lovgivningen, der sikrer dem goderne på arbejdsmarkedet. Mange er ikke klar over, hvor stor en betydning overenskomsterne har, siger Ulla Moth-Lund Christensen.

Dagen gav mange input til HK’s videre arbejde.

 

Oprettet: 29.09.11, kl. 09.54

Redigeret: 29.09.11, kl. 18.06 af Ulla Nygaard


Ophavsret

Udgivet <29.09.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.