Du er her: hk.dk > HK Service Hovedstaden > Brancheklubber > Klinikassistenter > Godt at vide


HK Service Hovedstaden

Artillerivej 30
Postboks 333
0900 København C

Kontakt i afdelingen:
Kit Mortensen
Tel. 3330 2955
Fax. 3330 2851
Mail


Godt at vide

Overenskomsten §23 - efteruddannelse

Du skal være opmærksom på overenskomstens §23 hvor det fremgår at du har ret til 2 efteruddannelsesdage hvert kalenderår, såfremt du har været ansat i minimum 9 måneder.

Har du anmodet din arbejdsgiver om at komme på kursus, og fået afslag, har du krav på 2 dages ekstra løn, der skal udbetales med lønnen for december måned.

Overenskomsten §8, stk. 4 - løn

HUSK AT: Du skal inden udgangen af januar måned meddele din arbejdsgiver hvornår du ønsker din opsparede fritvalgskonto afregnet, såfremt du ikke har valgt pension.

Du skal inden udgangen af hvert kalenderår meddele din arbejdsgiver om du ønsker fritvalgselementet som pension eller om det skal udbetales. Såfremt du ikke har meddelt din arbejdsgiver noget, vil det være det seneste valgte der vil være gældende.

Tidligere har det været sådan at alle tandlæger var medlem af Tandlægeforeningen, og dermed omfattet af overenskomsten.

Sådan er det ikke mere.

Fra 1. januar 2008 kom der nye regler, og derfor er ikke alle tandlæger nødvendigvis medlem af Tandlægeforeningen, og derfor ikke omfattet af overenskomsten mellem HK og Tandlægeforeningen. Det betyder at reglerne i overenskomsten måske ikke gælder for dig, og du derved har dårligere ansættelsesvilkår end dine kolleger på andre klinikker.

Såfremt du har spørgsmål hertil, er du meget velkommen til at kontakte afdelingen på 3330 2955.

ALLE SPØRGSMÅL BEDES RETTET TIL AFDELINGEN

Oprettet: 21.08.06, kl. 13.00

Redigeret: 21.06.10, kl. 13.35


Ophavsret

Udgivet <21.08.06> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.