Du er her: hk.dk > HK Service Hovedstaden > Faglige sager > 45.000 kr. ekstra – takket være HK


Medlemsblad & Kursuskatalog

Læs kursuskataloget her


Læs medlemsbladet her


HK Service Hovedstaden

Artillerivej 30
Postboks 333
0900 København C

Tel. 3330 2955
Fax. 3330 2851

Send en mail til afdelingen

Personlige henvendelser uden forudgående aftale:

Mandag - torsdag 9 - 15
Tirsdag 9 - 17
Fredag 9 - 13

Mød os også på kontoret:

Rønne
Paradisvej 3
3700 Rønne
Tlf. 5695 0608


45.000 kr. ekstra – takket være HK

 

Afdelingens indsats med at skaffe medlemmernes tilgodehavender hjem efter handlingsselskabet Menzies konkurs sidste år er slut. Resultat: 8,6 millioner kroner til i alt 76 HK’ere.

Da flyselskabet Sterling gik konkurs sidste efterår, trak krakket flere andre med sig i faldet. Det gik blandt andet ud over handlingsselskabet Menzies og firmaets 200 medarbejdere.

Kort tid før jul stod de ikke alene uden job. De fik heller ikke udbetalt deres løn og stod derfor med store minusser på deres bankkonti den 1. december.

For selv om Lønmodtagernes Garantifond udbetaler den løn, som konkursramte medarbejdere har til gode, tager det som regel nogle måneder, før det sker. Og i mellemtiden må man så bare klare sig selv. Med mindre man er medlem af en fagforening som HK.


HK regner rigtigt
- Som medlem kan du for det første låne penge af HK, så du kan klare dig her og nu. Og samtidig hjælper vi dig med at regne ud, præcist hvad du har til gode. Det betyder ikke alene, at du får dine penge langt tidligere end ikke-medlemmer. Du kan også være sikker på, at dit tilgodehavende er regnet rigtigt ud, så du ikke bliver snydt, forklarer faglig sekretær Hanne G. Jensen, der har taget sig af de i alt 76 medlemmer af HK, der stod uden løn efter konkursen.

Tilsammen har du nu fået udbetalt i alt 8.626.789 kr.


Snyder sig selv
Ifølge Hanne G. Jensen er flere af de konkursramte medarbejdere, der ikke kunne trække på hjælp fra HK, blevet snydt for en del af de penge, som de havde til gode efter konkursen.

- Vi har flere eksempler på, at ikke medlemmer har snydt sig selv for mellem 30.000 og 45.000 kroner, oplyser hun.

Årsagen er, at de konkursramte medarbejdere ud over selve lønnen også har krav på at få penge for pension, feriefridage, ekstra ferietillæg og tilgodehavender fra en eventuel fritvalgsordning. Alt sammen goder, som HK har forhandlet sig til i overenskomsten. Men det er altså ret kompliceret at få alle goderne rigtigt ud.


Penge før jul
I samarbejde med Lønmodtagernes Garantifond lykkedes det også HK at finde en beregningsmetode, så garantifonden var i stand til at udbetale penge til de konkursramte HK’ere før jul.

Både i HK og i garantifonden blev der arbejdet på højtryk for at sikre, at så mange som muligt fik penge inden jul. Efterfølgende er alle sagerne blevet gennemgået og justeret, så alle medlemmer af HK nu har fået det rigtige beløb udbetalt.

- Der er med andre ord også grund til at takke garantifonden for sin indsats i den forbindelse, siger Hanne.


Værd at vide

Ifølge reglerne kan konkursramte låne penge af HK, hvis de har været medlem i mindst tre måneder. Til gengæld kan man få faglig hjælp til for eksempel at anmelde krav til Lønmodtagernes Garantifond fra den dag, man melder sig ind.

Oprettet: 25.11.09, kl. 13.29

Redigeret: 25.11.09, kl. 13.35 af Susanne Åsbjerg Petersen


Ophavsret

Udgivet <25.11.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.