Jeg vil have papir på min uddannelse
|
|
Det er de færreste, der er klar over, at det kan gå noget så grueligt galt, hvis man uforvarende får en elevplads, som ikke lever op til reglerne. Men sådan er det gået for en af afdelingens medlemmer, der lige nu er på jagt efter sin tredje elevplads. |
Af Dorte Schmidt
- Det er de færreste, der er klar over, at det kan gå noget så grueligt galt, hvis man uforvarende får en elevplads, som ikke lever op til reglerne. Jeg har lært det på den hårde måde, siger Jannie Olsen.
24-årige Jannie Olsen har en drøm om at blive ejendomsmægler. En drøm som hun nu har arbejdet målrettet på at få opfyldt i over to år. Men hidtil forgæves.
Indtil videre har hun været ansat i to forskellige ejendomsmæglerfirmaer. Men hver gang er det gået galt. Årsagen er, at arbejdsgiverne ikke aner, hvordan man uddanner unge i branchen.
I det første job blev Jannie udelukkende udnyttet som billig arbejdskraft. Det viste sig nemlig, at der ikke var tale om en elev¬plads, men en stilling som såkaldt trainee til en elendig løn. Og på den måde får man ikke papir på en uddannelse.
I det andet job fik Jannie en klar aftale om, at der var tale om en elevplads. Men arbejdsgiverne havde ikke undersøgt ordentligt, hvilke skolefag hun skulle have undervejs, og blev sure, da det gik op for dem, at hun skulle på flere skoleophold, end de havde regnet med. Så den aftale er nu også gået i vasken.
Jublende glad
Jannie blev student i 2002 og efter nogle år med blandt andet forskellige kontorjobs, besluttede hun, at uddannelsen som ejendomsmægler lige var noget for hende.
- Jeg kan godt lide, at man ikke bare sidder på et kontor, men også er ude i marken. Og så synes jeg samtidig, det er spændende med de økonomiske og juridiske aspekter i faget, fortæller hun.
For at blive ejendomsmægler skal man dels have en række handelsskolefag, dels mindst to års erhvervserfaring for eksempel som kontorelev i branchen. Så Jannie meldte sig til aftenundervisning på handelsskolen og gik samtidig på jagt efter en ejendomsmægler, der ville have hende som elev.
- Jeg var jublende glad, da jeg fandt en lille forretning, der sagde ja. Der var kun ejendomsmægleren og mig i forretningen, og det passede mig fint. For i så lille en forretning, regnede jeg med at få mulighed for at få fingrene ned i alle typer af arbejdsopgaver, siger hun, der startede i jobbet i foråret 2005.
På det tidspunkt var hverken hun selv eller ejendomsmægleren i tvivl om, at der var tale om en elevplads. Derfor var hun også tilfreds med lønnen på godt 12.000 kroner om måneden. Samtidig betalte ejendomsmægleren hendes uddannelse og bøger. Hun gik til undervisning en aften om ugen.
Hundelufter og bydreng
- I begyndelsen var jeg glad for at være der. Jeg fik lov til rigtig meget og lærte en hel masse. Men efter et halvt års tid, begyndte det at gå galt. Ejendomsmægleren havde nogle personlige problemer, som efterhånden gik mere og mere ud over mig. Hun var ekstremt svingende, og jeg vidste aldrig, om hun var i godt eller dårligt humør, når jeg kom, fortæller hun.
Samtidig skulle Jannie udføre flere og flere opgaver, som intet havde med faget at gøre.
For eksempel skulle hun gå tur med hunden og i det hele taget passe den. Hun blev sat til at købe ind til ejendomsmæglerens private husholdning eller sendt på posthuset. Og samtidig vidste hun aldrig, hvornår hun næste gang blev skældt ud af en sur og gnaven chef.
- Jeg skulle hele tiden holde øje med hendes humør, husker hun.
Syg og fyret
Efter godt halvandet års ansættelse, blev det for meget for Jannie. Hun blev syg og gik til sin læge, som øjeblikkeligt konstaterede, at hun var ramt af stress og skulle sygemeldes i foreløbig en måned.
Allerede ugen efter modtog hun en fyreseddel med posten.
- Jeg blev både rasende og meget ked af det. Jeg havde knoklet for at få tingene til at hænge sammen i en skrantende forretning i halvandet år. Og så var takken en fyreseddel i samme øjeblik, jeg blev syg, siger hun.
Dagen efter mødte hun op i HK Service med sin kontrakt og fyresedlen for at få hjælp. Her konstaterede den faglige sekretær øjeblikkeligt, at der ikke var tale om en elevkontrakt. En oplysning, der kom totalt bag på Jannie.
Billig arbejdskraft
- Jeg troede, at der var klare retningslinier for, hvordan man ansætter elever, når man er medlem af Dansk Ejendomsmæglerforening. Jeg havde ikke i min vildeste fantasi forstillet mig, at jeg i virkeligheden bare var ansat i en stilling som almindelig kontormedhjælper, der ikke giver mig papir på noget som helst af det, jeg kan, siger hun.
Den faglige sekretær kunne også fortælle hende, at hun som kontormedhjælper i virkeligheden havde krav på en betydelig højere løn. Men da hun var over 18 år og selv havde underskrevet kontrakten, var der ikke noget at gøre ved det.
- Jeg havde selv indgået en meget dårlig aftale. Og den kunne jeg ikke løbe fra, siger hun.
Til gengæld må en arbejdsgiver ikke uden varsel fyre en medarbejder, der er sygemeldt. Så efter forhandlinger mellem HK Service og ejendomsmægleren endte det med, at Jannie fik tre måneders opsigelse med løn.
En rigtig elevplads
Den dårlige oplevelse fik ikke Jannie til at opgive drømmen om at blive ejendomsmægler. Men denne gang ville hun sikre sig, at der rent faktisk var tale om en elevplads. Og samtidig ville hun nu helst ind et større sted.
I efteråret 2006 startede hun derfor som kontorelev i et større ejendomsmæglerfirma, som havde flere elever i forvejen. Kontrakten blev godkendt af HK, og samtidig fik Jannie en mundtlig aftale om, at arbejdspladsen ikke alene ville betale for hendes elevuddannelse, men også halvdelen af udgifterne til uddannelsen som ejendomsmægler. Den fortsatte hun nemlig med en aften om ugen.
Hvad hun ikke vidste, var, at firmaet kort tid efter skiftede ledelse.
Beskyldninger
Så begyndte problemerne igen. Ikke alene nægtede den nye ledelse at betale for udgifterne til ejendomsmægleruddannelsen. Det kom også som en stor overraskelse for ledelsen, at Jannie ikke havde suppleret sin studentereksamen med HGS - en 18 ugers grunduddannelse, som er forudsætningen for at få en kontoruddannelse.
- Jeg fortalte til jobsamtalen, at jeg kun havde studentereksamen. Alligevel blev de enormt sure på mig og beskyldte mig for at have løjet. Det har bare ikke hold i virkeligheden. Jeg kan da ikke gøre for, at de åbenbart ikke har styr på reglerne for elever, siger Jannie.
Firmaet ender med at sende hende på skole i midten af januar 2007, men sætter samtidig med øjeblikkelig virkning hendes løn ned til grundlønnen for elever, som er på ca. 11.000 kroner. Indtil da havde Jannie efter aftale fået et par tusinde kroner i tillæg for sin tidligere erfaring i branchen.
Igen bliver HK Service involveret i sagen. Arbejdsgiveren fastholder sine beskyldninger om, at Jannie har løjet, og forhandlingerne ender med hun får den lave løn, indtil grunduddannelsen er afsluttet i midten af juni.
Siden da har hun igen stået uden elevplads.
Søger elevplads
- I øjeblikket har jeg et sommerferiejob i et finansieringsfirma. Samtidig er jeg så småt i gang med igen at lede efter en ny elevplads. For jeg er stadigvæk glad for selve faget, siger Jannie.
Men der er langt mellem elevpladserne i branchen. Langt de fleste stillinger er som såkaldt trainee, der ikke er kompetencegivende og samtidig til en endnu lavere løn, end den du får som elev.
- Det vil jeg bare ikke være med til. Jeg vil have en ordentlig uddannelse, siger hun, der kan takker sin mor for, at hun i det hele taget er medlem af HK.
- Hun sørgede for at få mig meldt ind allerede dengang jeg som 13-årig fik mit første fritidsjob. Og så har jeg bare været med lige siden uden at tænke over det. Men det var heldigt for mig, for ellers havde jeg ikke kunnet få al den hjælp og vejledning i HK, som jeg i høj grad har haft brug for, siger hun.
I bund og grund forstår Jannie ikke, at Dansk Ejendomsmæglerforening ikke gør mere for at sikre eleverne nogle ordentlige forhold. Eller at man i det hele taget sørger for at få etableret en ordentlig uddannelse til ejendomsmægler, så alle de ikke-kompetencegivende stillinger som trainees kunne blive ændret til elevpladser.
- Det er da for dårligt, at det skal være så svært, at få en uddannelse, man gerne vil have, siger hun.
For ikke at forringe Jannies muligheder for at finde en ny elevplads i branchen, er hun anonym i artiklen.
Oprettet: 23.08.07, kl. 14.25
Redigeret: 23.08.07, kl. 14.31 af Susanne Åsbjerg Petersen
Ophavsret
Udgivet <23.08.07> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.



