Politi kom ikke til overfald i borgerservice
Sag fra Kerteminde viser, at borgerservice-filialer må undersøge politiets procedurer ved overfald.
Af Mogens Jepsen
Selv om en borger var i gang med at overfalde en medarbejder i borgerservice, kunne den vagthavende hos Fyns Politi ikke afse mandskab til at komme til undsætning på Kerteminde Rådhus.
Den 22-årige borger havde sneget sig ind på rådhuset lige efter lukketid, og da han stod foran personalet råbte han skældsord, virkede truende og slog ud efter en ansat.
Klage fra leder
Afvisningen fra politiet har fået leder af borgerservice Karin Friis-Blixen til at indsende en klage.
Hendes frustration forværres af, at politiet blot forsøgte at snakke med manden over telefonen.
– Politiet skal ikke agere sagsbehandler i telefonen, men handle og få den truende mand ud, har hun forklaret til Fyens Stiftstidende.
Politiet har efterfølgende beklaget – og erkendt – at der var tale om et fejlskøn hos vagthavende.
HK: Helt uacceptabelt
Claus Gahrn, næstformand i HK/Kommunal, finder politiets afvisning meget forkert.
– Det er fuldstændig uacceptabelt, at politiet ikke møder op. Medarbejderne i for eksempel borgerservice skal have den sikkerhed, at de ved, at der kommer hjælp, når de ringer efter den. Jeg vil opfordre kommunerne til at sikre, at deres aftaler med politiet er på plads, siger Claus Gahrn.
Procedurer skal være på plads
Sagen viser netop også, at borgerservice-filialer må undersøge, hvilke politimæssige procedurer der gælder ved trusler og overfald.
For selv om det lokale politi i Kerteminde kun befinder sig 300 meter fra rådhuset, så er det beredskabet i Odense, som kører ud.
Sådan er proceduren, forklarer politiinspektør Bjarne Sørensen, hvorfor de lokale betjente ikke blev kontaktet.
Oprettet: 05.08.08, kl. 10.51
Redigeret: 05.11.08, kl. 10.53 af Lia Ellehuus
Ophavsret
Udgivet <05.08.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.