Storskærme erstatter borgerservice
Menneskelig betjening på storskærm. Guldborgsund Kommune vil undersøge mulighederne for at erstatte den traditionelle borgerbetjening i nogle af kommunens borgerservicecentre med videosamtaler via storskærm.
Når borgerne i yderområderne i Guldborgsund Kommune fremover henvender sig i borgerservice, kan de blive mødt af en storskærm. Kommunen vil nemlig afprøve ny teknologi. Det skriver Lolland-Falsters Folketidende.
De interaktive storskærme vil blive opstillet på de lokale biblioteker, og her vil et menneske i naturlig størrelse servicere borgere, der ønsker at få fornyet kørekortet eller for eksempel få barnet skrevet op til en institutionsplads.
Leder af personalepolitisk Team i HK/Kommunal Søren Christensen er ikke afvisende overfor idéen:
- Det er interessant at afprøve. Men om det bliver en succes afhænger af, om borgerne har lyst til at bruge det, siger Søren Christensen.
Af Marie Begtrup
Oprettet: 06.11.09, kl. 10.03
Redigeret: 17.11.09, kl. 15.28 af Lia Ellehuus
Ophavsret
Udgivet <06.11.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.