Du er her: hk.dk > Kommunal > Dit fag > Borgerservice > Nyhedsarkiv > 2009 > TV om trivsel i borgerservice


Kontakt

Ring til HK

Telefon: 7011 4545

Mandag til torsdag: 8.00 til 17.00

Fredag: 8.00 til 16.00

HK/Kommunal

Weidekampsgade 8
Postbox 470
0900 København C

Send besked eller spørgsmål

Pressekontakt

Lokalafdelinger

Find din afdeling


TV om trivsel i borgerservice

DR ser i en række udsendelser på trivsel i det offentlige.

Af Birgitte Ramsø Thomsen

DR – med værten Warny Mandrup i spidsen - ser i en serie udsendelser på, hvad der giver trivsel og et godt arbejdsmiljø. Og der er særligt fokus på trivsel i det offentlige. For eksempel er der en udsendelse om, hvad der sker, når ansatte i borgerservice fra fire forskellige arbejdskulturer nu skal arbejde sammen i en ny storkommune.

Baggrunden er, at alle offentlige arbejdspladser i disse år skal lave en trivselsundersøgelse med fokus på det psykiske arbejdsmiljø.

Programmerne løber af stablen her i februar måned på både DR1 og DR2. Når du ikke at tænde for tv’et, kan du se udsendelserne, ekstramateriale og meget mere på godtarbejde.dk.

Oprettet: 13.02.09, kl. 11.02

Redigeret: 13.02.09, kl. 13.25 af May Pedersen


Ophavsret

Udgivet <13.02.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.