Lavstatus at være vikar
Næsten halvdelen af medarbejderne på en arbejdsplads opfatter vikartjansen som lavstatus.
En ny undersøgelse, som Capacent har gennemført for Dansk Erhverv, viser, at vikarjobbet har lavstatus blandt de fastansatte kolleger.
Mest lavtuddannede
I Danmark er vikarer typisk - i modsætning til i udlandet – ufaglærte. Derfor er der ifølge Jakob Tietge, chefkonsulent i Dansk Erhverv, mindre prestige i dem.
- Der er også en lidt negativ klang over ordet vikar, selv om mange vikarer har virkelig gode kompetencer. En af grundene kan være, at vi i folkeskolen husker vikartimer som mindre seriøse - i nogle tilfælde - en slags pause fra undervisningen, siger Jakob Tietge til Avisen.dk
Som fremmede fugle
Men der er flere bud på, hvorfor vikarer må kigge langt efter kollegernes anerkendelse. Kit Sanne Nielsen er selvstændig erhvervspsykolog, og hun har gennem mange år arbejdet med vikaransatte.
- Vikarerne skal hele tiden lære nye steder og nye rutiner at kende. De kommer ind som fremmede fugle fra højre, og det er der mange fastansatte, der ikke bryder sig om, siger hun til Avisen.dk
Få vikarer i kommunerne
Problemet ikke særligt stort på HK/Kommunals område. Fællestillidsrepræsentant i Hvidovre Kommune Kate Rasmussen fortæller, at man i kommunerne primært benytter sig af barselsvikarer frem for vikarer, som kun indgår på arbejdspladsen i meget kort tid.
- Det er ikke særligt udbredt i vores sektor med at indkalde vikarer. Hvidovre Kommune anvender fortrinsvist korttids vikarer, hvis man har problemer med at rekruttere.
Af Ronni Abergel
Gå videre til...
Oprettet: 04.10.10, kl. 11.52
Redigeret: 05.10.10, kl. 09.40 af Ronni Abergel
Undersøgelsen:
Er du enig i udsagnet:
"Vikarer har lavstatus hos de fastansatte medarbejdere på arbejdspladsen?"
11% er helt enig i udsagnet
37% er overvejende enige.
22% er overvejende uenige.
9% er uenige.
21% ved ikke.
Kilde:Capacent for Dansk Erhverv.1.432 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år har svaret.
Ophavsret
Udgivet <04.10.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
