Du er her: hk.dk > Kommunal > Dit fag > Borgerservice > Nyhedsarkiv > 2011 > Pris til fjernbetjent borgerservice


Kontakt

Ring til HK

Telefon: 7011 4545

Mandag til torsdag: 8.00 til 17.00

Fredag: 8.00 til 16.00

HK/Kommunal

Weidekampsgade 8
Postbox 470
0900 København C

Send besked eller spørgsmål

Pressekontakt

Lokalafdelinger

Find din afdeling


Pris til fjernbetjent borgerservice

Guldborgsund Kommune har succes med videoservice til borgerne, og det har givet dem en pris.

Han var en meget glad mand, kommunaldirektør Ib Østergaard Rasmussen. Så glad, at han helt glemte at holde sin takketale. Det skriver DR P4 Sjælland.

Grunden til den store glæde var, at Guldborgsund Kommune har vundet en pris på teknologifestivalen CiscoLive for deres borgerserviceløsning med videoskærme rundt om i kommunen. På den måde kan borgerne klare deres ærinder hos kommunen via skærmen. Det er de de første i landet til at prøve af.

- Ja, det er klart, at det giver os mod til at prøve nye ting af. Og vi kan lære det af prisen, at vi skal fortsætte med at turde at være stædige og udfordre den teknologi, som allerede er tilgængelig, siger kommunaldirektøren til P4 Sjælland.

Af Martin Thimes

Oprettet: 22.02.11, kl. 09.59

Redigeret: 22.02.11, kl. 09.59 af Martin Thimes

Fakta

Guldborgsund Kommune har fået prisen for "Most Innovative Collaboration Project"

Cisco er en international IT-virksomhed, der blandt andet laver telefon- og videoløsninger over nettet.


Ophavsret

Udgivet <22.02.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.