Rune Green: Humor gør mange ting nemmere
Efter en torsdag med fuldt program på HK/Kommunals Elevkonference trådte humoristen Rune Green fredag på scenen med et foredrag om humor i virksomheder.
I en god time formåede humoristen Rune Green at få eleverne på HK/Kommunals Elevkonference til at grine, selvom trætheden nok havde meldt sig hos mange efter en hel dags konference og fest om aftenen.
Man kan træne sin humor, lød en af Rune Greens påstande.
- Humor har meget noget at gøre med, hvordan man vælger at gå til en situation. Man kan bruge humor i kommunikationen med andre mennesker, sagde Rune Green.
Han ser tit i jobannoncer, at arbejdsgiverne søger folk med humor.
- Humor har noget at gøre med, hvordan man vælger at tackle livet. Humor er en ventil for frustrationer, siger Rune Green.
Det er en del af livets skole at uddanne sig inden for humor. Til fælles og eget bedste.
Af Kirstine Høj
Oprettet: 07.12.11, kl. 10.25
Redigeret: 07.12.11, kl. 10.36 af Kirstine Høj
Elevkonference
HK/Kommunals Elevkonference foregik 24.-25. november på Christiansminde. Årets fokus var på det psykiske arbejdsmiljø.
Se her, hvem der vandt årets praktikplads og årets elevklub.
Ophavsret
Udgivet <07.12.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.