Vi får færre direktører
Der er næsten 100 færre medlemmer i de kommunale direktioner i dag i forhold til lige efter reformen, viser ny undersøgelse.
Topledelserne bliver trimmet rundt om i kommunerne. Det viser en undersøgelse fra KL's nyhedsbrev Momentum.
I dag sidder der i alt 457 medlemmer i de kommunale direktioner mod 555 den 1. januar 2007. Et markant fald, der dog ikke kommer bag på professor og ekspert i kommunale ledelsesforhold, Kurt Klaudi Klausen fra SDU.
- Det er den tredje bølge af omorganisation siden kommunalreformen, og den knytter sig klart til kommunernes sparevilkår. Det er et klart signal om, at kommunerne også har trimmet i toppen, siger han til Danske Kommuner.
Tre i direktionen
Kommunernes udluftning i de øverste lag er dog ikke slut endnu, hvis man skal tro professoren fra SDU.
- Min overvejelse er, at man ikke alle steder har gjort det optimale, men man har gjort det mulige, og det er forventeligt, at gennemsnitstallet i de kommende år vil blive reduceret yderligere. Jeg tror vi kommer til at lande på direktioner med omkring tre personer, siger Kurt Klaudi.
Der er en smertegrænse
Formanden for Kommunaldirektørforeningen, Bjarne Pedersen, er ligesom Kurt Klaudi Klausen sikker på, at de sidste reduceringer ikke er gjort.
- Der er selvfølgelig en smertegrænse i forhold til, hvor få ledere du kan drive en effektiv og velfungerende kommune med, men jeg tror ikke, vi er i nærheden af den smertegrænse endnu. Jeg har fuld tillid til, at der er tilstrækkelig ledelseskraft til, at man er i stand til at organisere tingene på en god måde, siger Bjarne Pedersen til Momentum.
Af Martin Thimes
Oprettet: 16.08.11, kl. 09.01
Redigeret: 16.08.11, kl. 09.46 af Martin Thimes
Ophavsret
Udgivet <16.08.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.