Ung tillidsrepræsentant i ny bog om fællesskaber i forandringer
Jim Nielsen på kun 23 år er fællestillidsrepræsentant for 400 HK’ere i Gladsaxe Kommune. Han medvirker i ny bog, som sætter fokus på fællesskabet i arbejdslivet.
Jim Nielsen er vild med sin rolle som tillidsrepræsentant.
- Det, der giver mig et adrenalinkick, er, at jeg er med til forhandlinger og skal skaffe nogle resultater til mine kolleger. Jeg skal kunne matche cheferne og sammen med dem blive enige om noget. Det synes jeg er spændende, siger Jim Nielsen til Gladsaxe Bladet.
I sin første tid som tillidsrepræsentant forhandlede han med den lokale leder. Nu forhandler han med topcheferne i kommunerne.
- Jeg ved ikke, hvorfor det er sådan. Men det er da bemærkelsesværdigt. I år skulle jeg forhandle med en af vicedirektørerne, som normalt ikke er inde over forhandlingerne. Fordelen er, at jeg ikke længere skal forhandle med så mange forskellige ledere. Ulempen er til gengæld, at forhandlingerne bliver hårdere. Og jeg kan godt mærke, at der er forskel på at forhandle med en vicedirektør og en teamleder", siger Jim Nielsen.
Med i ny bog
Jim Nielsen medvirker i bogen "Fællesskaber i forandring", der udkom i november, og som er skrevet af journalisten Bjarne Henrik Lundis.
Tyve faglige repræsentanter, lige fra lærlingen til forbundsformanden, fortæller om, hvad den større individualisme betyder for fagbevægelsen og for klassiske dyder som sammenhold og solidaritet.
I bogen medvirker også Troels Kløvedal, politiets Per Larsen, politikerne Christine Antorini og Troels Lund Poulsen.
Bogen er udkommet på forlaget " Sidespejlet" og koster 199,-kr.
Bogen kan bestilles ved at kontakte Bjarne Henrik Lundis
Af Lia Ellehuus
Oprettet: 18.12.09, kl. 09.45
Redigeret: 18.12.09, kl. 09.52 af Lia Ellehuus
Ophavsret
Udgivet <18.12.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
