HK: Sæt fjernbetjent borgerservice på pause
Regeringen bør sætte Udbetaling Danmark-projektet i bero, indtil konsekvenserne for borgere og samfundsøkonomi er fuldt belyst, lyder det fra HK/Kommunal.
Tryk bremsepedalen i bund og få kulegravet følgerne af at flytte en række sociale ydelser fra kommunerne over i nogle fjerne megacentre, inden det er for sent. Sådan lyder HK/Kommunals appel til regeringen, efter at TV Avisen i aftes gav et indblik i, hvordan såvel borgere som samfundsøkonomi vil tabe på etableringen af de såkaldte Udbetaling Danmark-centre.
Ingen indgang
Formanden for HK/Kommunal, Bodil Otto, har tidligere advaret mod planerne om at centralisere store dele af den kommunale service, og formandens bekymring for Udbetaling Danmark-projektet er mildest talt ikke blevet mindre efter, kommunerne over en bred kam nu har påført det fremtidige fjernbetjeningsscenarie en sønderlemmende kritik.
- Med Udbetaling Danmark vil borgerne langtfra opleve, at kommunen er den éntydige indgang til det offentlige, som ellers var kommunalreformens kronargument. Frem for én indgang vil Udbetaling Danmark snarere betyde ingen indgang for borgerne. Ligesom den helhedsorienterede sagsbehandling, der er nedfældet ved lov, vil have alle chancer for at mislykkes, siger Bodil Otto.
Borgere i stikken
Med den fornyede usikkerhed om hele konstruktionen opfordrer Bodil Otto regeringen til i anstændighedens navn at sætte, hvad hun betegner som VK-regeringens skrivebordsprojekt på pause, indtil der er skabt fuld klarhed over, Udbetaling Danmark-konstruktionens konsekvenser for borgere og samfundsøkonomi.
- En kulegravning af projektet bør indeholde en sober gennemregning af de påståede besparelser, den tidligere regering har lagt til grund for den fjernbetjente borgerservice. Men den skal også sætte den fremtidige service til borgerne under lup. Jeg har en begrundet frygt for, at en centraliseret, fjernbetjent borgerservice vil lade mange borgere i stikken, siger Bodil Otto.
Hun peger desuden på, at de mange uløste problemer, der er fulgt i kølvandet på kommunal-, politi- og domstolsreformerne, heller ikke ligefrem indikerer, at ny centralisering er det umiddelbare svar på velfærdsudfordringerne.
Deltag i debatten på HK/Kommunals side på Facebook
Af Jens Laursen
Oprettet: 13.12.11, kl. 12.45
Redigeret: 14.12.11, kl. 13.10 af Jens Laursen
Se hvor det bliver dyrere
Se DR's danmarkskort over, hvor det bliver dyrere, og hvor der kan spares på oprettelsen af Udbetaling Danmark.
Ophavsret
Udgivet <13.12.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.