Du er her: hk.dk > Kommunal > Nyheder > Nyhedsarkiv > December 2011 > Må modtagere af kontanthjælp være heldige?


Kontakt

Ring til HK

Telefon: 7011 4545

Mandag til torsdag: 8.00 til 17.00

Fredag: 8.00 til 16.00

HK/Kommunal

Weidekampsgade 8
Postbox 470
0900 København C

Send besked eller spørgsmål

Pressekontakt

Lokalafdelinger

Find din afdeling


Må modtagere af kontanthjælp være heldige?

Flere partier vil ændre reglerne, så heldige vindere i konkurrencer ikke bliver modregnet i kontanthjælp.

Da Lone Christensen, Sorø, ville støtte landsindsamlingen på Afrikas Horn med 25 kroner var hun så heldig at vinde en af de store præmier i konkurrencen.

Præmien var blandt andet et flødebollekursus for 12 personer, en hjemmekoncert med Anna David, to espressomaskiner, en rejse til Thailand og et gavekort til en tatovør - præmier for 130.000 kroner.

Desværre for Lone Christensen tippede en borger kommunen om præmien.

Præmier svarer til 80.000 kroner

Og da Lone Christensen er på kontanthjælp, vurderede kommunen, at præmien kunne omsættes til cirka 80.000 kroner i kontanter. Hvorfor hun ville blive trukket i 1000 kroner i ydelser de næste syv år.

Men nu kommer flere partier Lone Christensen og andre heldige vindere til hjælp, så der ikke modregnes.

Både de Radikale og Dansk Folkeparti vil ændre reglerne. Venstre og Socialdemokraterne er villige til at se på sagen.

Af Mogens Jepsen

Oprettet: 05.12.11, kl. 10.13

Redigeret: 07.12.11, kl. 13.36 af Mogens Jepsen


Ophavsret

Udgivet <05.12.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.