Du er her: hk.dk > Kommunal > Nyheder > Nyhedsarkiv > December 2011 > Nordsjællandske kommuner er frustrerede over manglende tid på jobcentre


Kontakt

Ring til HK

Telefon: 7011 4545

Mandag til torsdag: 8.00 til 17.00

Fredag: 8.00 til 16.00

HK/Kommunal

Weidekampsgade 8
Postbox 470
0900 København C

Send besked eller spørgsmål

Pressekontakt

Lokalafdelinger

Find din afdeling


Nordsjællandske kommuner er frustrerede over manglende tid på jobcentre

En travl kvinde

Nu kan det være nok, lyder det fra fem nordsjællandske kommuner. Jobcentermedarbejderne pisker rundt i en umulig kamp for at opfylde tidsfristerne for ikke at gå glip af den statslige refusion.

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) modtager snart et brev underskrevet af Hørsholm, Fredensborg, Hillerød, Furesø og Frederisksund Kommune. De siger stop til tidspresset på jobcentrene og den megen registrering.

Formand for HK/Kommunals beskæftigelsesudvalg, Ilse Asmussen, kan godt forstå reaktionen fra de nordsjællandske kommuner:

- Kravet fra kommunerne er meget forståeligt. Det rører ved det helt grundlæggende problem i beskæftigelsesindsatsen: kravet om registreringer er vigtigere, end indholdet og kvaliteten i arbejdet med ledige borgere, siger hun.

Ikke tid til at behandle alle sager inden for frist

Brevet udtrykker kommunernes frustration over, at jobcentrene skal behandle borgernes sager inden for nogle tidsfrister for ikke at gå glip af statslig refusion.

Som Morten Knudsen, direktør for borgerservice, job og velfærd i Fredensborg Kommune siger til Frederiksborg Amts Avis:

- Vi skal nok stå ved, hvis vi laver fejl eller noget kan gøres bedre, men i dette tilfælde kan det ikke lade sig gøre at nå 100 procent.

Det kan HK/Kommunals formand for beskæftigelsesudvalget godt nikke genkendende til:

- Det er ikke umuligt at nå sagerne inden tidsfristen, men efter min bedste overbevisning vil det gå udover kvaliteten i samtalen og den indsats, der skal iværksættes over for den ledige, siger hun.

Tre andre nordsjællandske kommuner har ikke skrevet under på brevet, men givet positive tilkendegivelser. Der er tale om Rudersdal, Halsnæs og Gribskov Kommuner.

Af Kirstine Høj

Oprettet: 23.12.11, kl. 11.15

Redigeret: 02.01.12, kl. 14.20 af Kirstine Høj


Ophavsret

Udgivet <23.12.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.