1000 bud på en attraktiv fremtid
Temadebatten på HK/Kommunals kongres gav et væld af input til arbejdet med at forme en fagstrategi for HK-fagene. Kreativitet og en innovativ tankegang prægede debatten.
Hvad skal vi være kendte for? Hvad skal vi gøre anderledes? Og hvad er vi oppe i mod?
Som første skidt på vejen for at tegne den attraktive fremtid for HK-ansatte, var de tre spørgsmål i går til debat på HK/Kommunals kongres.
Fordelt på 14 workshops kvitterede de delegerede til sammen med over 1000 bud på de tre spørgsmål.
Topscorerne blandt budene
Budene skulle deltagerne efterfølgende prioritere. Og ser man på topscorerne lød det sådan:
- Vi skal gå fra at være forandringsparate til at være forandringsskabende
- Vi - HK/Kommunal - skal være synlige over for medlemmerne
- Uddannelsessystemet er ikke fleksibelt nok i forhold til individuelle behov og geografi
- Vi skal være kompetente og løsningsorienterede medspillere
- Vi skal turde gå foran, byde os til og vise, hvad vi kan og vil
Overvældet sektorbestyrelse
Det var en overvældet sektorbestyrelse, der efterfølgende kiggede på de mange bud:
- Det yder ikke fuld retfærdighed over for jeres mange bud, over for jeres kreativitet og innovative tænkning, at begrænse essensen af jeres mange bud. Vi tager alle bud med hjem, og den 7. februar sætter styregruppen fra Form dit fag sig ned og arbejder med dem, sagde Winnie Axelsen i afslutningstalen.
Medlemsdebat breder sig
Efter kongressen fortsætter debatten hos medlemmerne. Uge for uge vil stafetten brede sig fra afdeling til afdeling.
HK Midt Vest begynder i uge 9.
Læs også om Winnie Axelsens optakt til temadebatten
HK/Kommunal tager hul på en ny historie
Af Marie Begtrup
Oprettet: 31.01.12, kl. 10.15
Redigeret: 01.02.12, kl. 11.56 af Lia Ellehuus
Nyheder om kongressen
Ophavsret
Udgivet <31.01.12> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
