Juni 2012
HK/Kommunal Hovedstaden har sammen med tre andre fagforeninger klaget over direktøren for Sundheds- og Omsorgsforvaltningen i Københavns Kommune. Nu har borgmesteren sendt direktøren hjem for at genskabe et tillidsfuldt arbejdsmiljø.
Social- og integrationsministeren sender brev til kommunerne for at præcisere reglerne i forbindelse med udskiftning af hjælpemidler.
I Sorø Kommune modtager hver tredje borger nu sin post fra kommunen digitalt. Resultatet er hjulpet på vej af en konkurrence med store præmier.
I juli måned får det ingen konsekvenser, hvis man melder sig selv som social bedrager i Struer Kommune.
Patienterne skal opleve bedre sammenhæng i sundhedsvæsenet. Derfor skal de nu være med til at designe en efteruddannelse for sundhedspersonalet i Region Hovedstaden.
Mænd får i højere grad end kvinder funktions- og kvalifikationstillæg på de kommunale arbejdspladser.
Mere end hver anden lægesekretær på de regionale sygehuse er på deltid viser en undersøgelse. Det administrative personale ligger til gengæld under gennemsnittet.
Københavns Kommune gentager succesen fra sidste år med at have sommerbibliotek ved Amager Strandpark.
Aalborg Kommune opruster på det sociale område med 16 ekstra sagsbehandlere for at undgå sager med overgreb på børn.
Vejle og Gladsaxe kommuner vil bruge deres frikommune-status til at give ledige en mere skræddersyet indsats.
I Odense har uvedkommende fundet fortrolige oplysninger i container og i printer.
IT-giganten, der tidligere var ejet af KL, risikerer at skulle erstatte gigantbeløb til sin største kunde, kommunerne.
Truende sms’er til ansatte i jobcentret i Slagelse fik mandag politiet til at anholde en 35-årig mand.
Fald i antallet af danskere, der udelukkende bliver forsørget af den offentlige pengekasse.
Op mod halvdelen af danskerne, der er i arbejde, bor i anden kommune, end hvor de arbejder. Udviklingen viser, at flere har fået længere til arbejde.
Fire dages Folkemøde på Bornholm blev en saltvandsindsprøjtning for både HK/Kommunals formand og resten af sektorbestyrelsen i HK/Kommunal.
Hensynet til ytringsfriheden vægter højere, end at medarbejdere i den offentlige forvaltning chikaneres og hænges ud på nettet. Men stadig sag om ærekrænkning, siger HK/Kommunal.
Den positive tendens med flere elever på tandklinikkerne er desværre ikke fortsat, viser tal fra Uddannelsesnævnet.
Formanden for HK/Kommunal mener, at LO har spillet fallit med de kuldsejlede trepartsforhandlinger. LO-formanden var alt for defensiv og bærer hovedansvaret, siger Bodil Otto.
HK holdt fanen højt ved Folkemødet på Bornholm og satte unges vilkår og uddannelse på dagsordenen med flere velbesøgte arrangementer.
Nemmere adgang til selvbetjening er centralt på den relancerede fællesoffentlige hjemmeside.
Danmark skal have nationale retningslinjer for behandling af patienter. Lægesekretær-formanden kritiserer på linje med lægerne, at sundhedspersonalet ikke er med i den styregruppe, der skal definere arbejdet med at lave retningslinjerne.
Et nyt redskab skal hjælpe ledere med at træne deres kommunikationsmuskel.
Er det en god idé at implementere elektronisk valg i Danmark? Det skal forskere fra IT-Universitetet nu undersøge.
Fremover skal borgere, der kan, betjene sig selv digitalt på udvalgte serviceområder. Det lyder måske ikke nyt, men nu er det vedtaget ved lov.
Mere end 800 HK’ere fik faglig inspiration og indspark til deres hverdag i kommuner og regioner på årets konference i Nyborg.
Silotænkning hæmmer arbejdet i jobcentrene, der i højere grad bør tænke det sociale område ind i beskæftigelsesindsatsen, vurderer forsker.
Fremtidens borgerservice-medarbejdere skal kunne kommunikere, være udadvendte og have sociale kompetencer, spår borgerservicechef.
Økonomisk spændetrøje øger risiko for ukontrollabel nedsmeltning i den varme, borgernære service, advarer HK/Kommunal.
Regeringen og Danske Regioner indgik i weekenden aftale om regionernes økonomi for 2013. HK/Kommunal er bekymret for kravet om to procents stigning i produktiviteten, fordi de ansatte i forvejen er meget pressede.
Forhandlingerne om en trepartsaftale brød sammen fredag. Parterne kunne ikke nå hinanden, og muligheden for en historisk aftale er dermed tabt på gulvet. HK ærgrer sig på medlemmernes vegne. Bl.a. havde HK store forhåbninger til mere uddannelse til medlemmerne og bedre forhold for de unge på arbejdsmarkedet.
For lidt fokus på det psykiske arbejdsmiljø hos Arbejdstilsynet vækker undren.
Digital post får fra november 2014 samme retsvirkning som et gammeldags papirbrev.
Mandag går det løs, når HK/Kommunal for anden gang slår fagene sammen i en sprudlende smeltedigel på festivalen Fag & Fremtid i Nyborg.
For næsten halvdelen af danskerne på arbejdsmarkedet er efteruddannelse et sjældent privilegium. Mange har ikke været af sted de seneste tre år.
Beskæftigelsesministeren vil sætte en stopper for, at ledige skal på det samme kursus flere gange. Godt, lyder det fra HK/Kommunals beskæftigelsesudvalg, men uddannelsesaktivering bør opprioriteres.
Lovgivningen på handicapområdet trænger til en gennemgribende revision, mener HK/Kommunals Socialpolitiske Udvalg, der nu indleder en politisk dialog med ministre og socialordførere.
En ny rapport afslører en mangel på 1200 medarbejdere i ambulant behandlingsregi. Lægesekretærer kender til en presset hverdag i psykiatrien, men er også klar til at aflaste lægerne.
HK/Kommunal Hovedstaden har dannet fælles front med tre andre fagforeninger i en usædvanlig klage over direktøren for Sundheds- og Omsorgsforvaltningen i Københavns Kommune.
Kommuner og regioner nedlægger stadig flere stillinger, mens staten hyrer flere folk.
Kontorassistenter i kommunerne, lærere, pædagoger og sosu-assistenter. Alle oplever, at de ikke får fuld opbakning fra deres ledelse. Kun hver femte fornemmer fuld tillid fra kommunens øverste embedsmænd, og endnu færre oplever fuld tillid fra den politiske ledelse. Mange ansatte har desuden undladt at indberette uforsvarlige forhold på jobbet. Fagforbund og professor i ledelse kalder det en farlig kurs.
HK-klubben i Lyngby-Taarbæk er kommet på et nyt og spændende forslag til overenskomsten for 2013. Alle flekstimer skal på lønsedlen for at gøres synlige og eventuelt til udbetaling.
Er du loose og ligeglad eller går du meget op i, at sproget tales korrekt? Test dig selv på gangisproget.
I den seneste overenskomst blev der indført muligheden for specialistlønninger til tandklinikassistenter. I Randers er det lykkes at få en del løftet.
Ti gode råd til at overkomme sommerheden på kontoret, når den igen dukker op.
13 millioner log-in til offentlige selvbetjeningsløsniger i første kvartal af 2012.
Ophavsret
Udgivet <01.06.12> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.

























