Beskæftigelsesansatte kritiserer jobindsatsen
Mange ansatte på landets jobcentre mener ikke, aktiveringstilbuddene får de ledige i job. HK/Kommunal støtter kritikken.
70 procent af de medarbejdere, der til daglig arbejder med dagpengemodtagere i landets jobcentre, mener, at de nuværende regler er så ufleksible, at de ikke får dagpengemodtagerne i arbejde. Det viser en rundspørge, DR Nyheder har foretaget i samarbejde med HK/Kommunal.
Formelle krav
I rundspørgen kritiserer medarbejderne også mange af aktiveringstilbuddene. Blandt andet er der hård kritik af den offentlige virksomhedspraktik, job med løntilskud i en offentlig virksomhed og det seks uger lange jobsøgningskursus.
Kollegernes opfattelse overrasker ikke Ilse Asmussen, formand for HK/Kommunals beskæftigelsesudvalg. Ilse Asmussen forklarer, at de statslige rammer, jobkonsulenterne arbejder under, i mange tilfælde hæmmer arbejdet med de ledige.
De ansatte bliver ifølge Ilse Asmussen ikke målt på kvaliteten, men på om de opfylder en række formelle krav, der ofte fokuserer på processer og rettidighed.
Minister lover ny politik
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen lover en gennemgribende ændring af hele beskæftigelsespolitikken. Hun fastslår, at den forrige regerings politik hverken har gavnet den ledige, statskassen eller de danske virksomheder.
- Beskæftigelsespolitikken skal understøtte, at vi får et dynamisk arbejdsmarked. I dag gavner indsatsen hverken virksomhederne eller den enkelte ledige. Derfor må vi desværre konstatere, at vi har spildt mange menneskers tid og skatteydernes penge, siger Mette Frederiksen til DR Nyheder.
Beskæftigelsesministeren mener, at der i fremtiden skal lægges selvstændige planer for hver enkelt ledig.
Af Jens Laursen
Oprettet: 02.11.11, kl. 09.53
Redigeret: 02.11.11, kl. 10.01 af May Pedersen
Ophavsret
Udgivet <02.11.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
