Skanderborg Bibliotek er hele fire ting
Turistinformation, kulturcenter og borgerservice er nu samlet på biblioteket i Skanderborg.
Biblioteksassistenter på Skanderborg Bibliotek har fire kasketter at holde styr på.
Hele fire funktioner og opgaver er nu samlet på biblioteket – nemlig turistinformation, borgerservice, kulturcenter, udover selvfølgelig bibliotek.
Så når det nye koncertkatalog kommer, kan en af medarbejderne nemt stå hele dage i billetsalget til arrangementerne. Og når sommeren er på sit højeste, er der mindst 50 henvendelser fra turister, som skal leje en cykel, have fiskekort, høre om overnatning eller have et campingpas.
Dertil kommer selvfølgelig de mere traditionelle opgaver i borgerservice og bibliotek.
I fremtiden vil man ser mere af det slags, forudser Helle Nagel, konsulent i KL på borgerservice-området.
- Vi kommer til at se mange nye og forskellige slag konstruktioner, hvor man lægger opgaver sammen, alt efter hvad der lokalt er hensigtsmæssigt.
Tidligere har man for eksempel set, at politiet eller posthus er flyttet ind.
Præcis med turistinformation er Anne-Mette Knattrup, som formand for landets turistchefer ikke begejstret for samdrift mellem turistkontor og bibliotek/borgerservice.
- Der er tale om så forskellige opgaver, at det vil svare til, at en flymekaniker også skulle ordne biler. Det giver ikke nogen værditilvækst og fjerner fokus fra hovedopgaven.
Hvis servicen skal være i orden, mener hun, at personalet skal mestre tre til fire sprog. Og dertil kommer, at det for medarbejderne er svært at gabe over så forskelligartede opgaver.
- Tit ligger et bibliotek jo også centralt i en by, men turisterne befinder sig typisk ved seværdighederne.
Af Mogens Jepsen
Oprettet: 07.10.09, kl. 14.31
Redigeret: 07.10.09, kl. 14.36 af May Pedersen
Ophavsret
Udgivet <07.10.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
