Du er her: hk.dk > Kommunal > Nyheder > Nyhedsarkiv > Oktober 2011 > Billund sætter mål for digitale henvendelser


Kontakt

Ring til HK

Telefon: 7011 4545

Mandag til torsdag: 8.00 til 17.00

Fredag: 8.00 til 16.00

HK/Kommunal

Weidekampsgade 8
Postbox 470
0900 København C

Send besked eller spørgsmål

Pressekontakt

Lokalafdelinger

Find din afdeling


Billund sætter mål for digitale henvendelser

I 2012 skal næsten hver tredje henvendelse være digital. Sådan lyder målet for Billund Kommune.

Billund Kommune lancerer nu klare mål for, hvordan borgerne skal henvende sig til kommunen - og for hvor mange af henvendelserne, der skal være digitale.

Målene er høje. For 2012 er målet, at 30 procent af alle henvendelser sker digitalt. Tre år senere – altså i 2015 – skal halvdelen af alle henvendelser ske digitalt.

Mere hjælp til borgere

En af vejene til at nå målet er, at borgerservice er flyttet til biblioteket. Det betyder, at borgere kan få hjælp i hele bibliotekets åbningstid.

Samtidig går man i gang med kompetenceudvikling af medarbejdere, så de i højere grad bliver digitale ambassadører med fokus på at hjælpe borgere til digital selvhjælp.

Af Mogens Jepsen

Oprettet: 31.10.11, kl. 08.03

Redigeret: 02.11.11, kl. 10.42 af Mogens Jepsen


Ophavsret

Udgivet <31.10.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.