Tandpleje indfører selvbetjening
Frederiksberg Kommunes Tandpleje har som den første i Danmark indført et system, så forældre selv kan booke tider, skrive helbredsoplysning og meget mere.
Den 16. august gik tandplejen i Frederiksberg Kommune som den første kommune i luften med et nyt system, hvor forældre blandt andet får direkte adgang til barnets tandjournal og til at booke tider.
Mindre end to måneder senere kan overtandlæge Lene Esmark konkludere, at succesen er hjemme.
- Vi må sige, at forældrene i den grad har taget muligheden til sig, og det er gået langt hurtigere end forventet. I de første to døgn havde 40 forældre booket tider til deres børn. Og 30 procent af tidsbestillinger sker nu via nettet.
Forstyrrer ikke tandlægen
Fordelene er mange. For det første sparer man en del penge til porto. For det andet spares tiden til at skrive breve til forældrene.
Og tidligere blev tandlæger og klinikassistenter forstyrret midt i behandlinger ude på de små klinikker, hvor der ikke er telefonpassere. Det er historie nu.
Spare penge og administration
Alt i alt vurderer Lene Esmark, at systemet effektiviserer tandplejen så meget, at man på længere sigt kan spare godt én tandklinikassistent - ud af i alt 45 personaler.
Et af de store gennembrud er, at forældre selv kan booke, ændre og aflyse tider i systemet.
Når det er tid til eftersyn eller behandling, så sender systemet automatisk besked til forældrene via en sms eller email og beder forældrene booke tid til barnet via websystemet.
Man vil nu se på, hvordan systemet kan bruges til at indhente de obligatoriske samtykker forud for enhver behandling.
Læs den fulde version af artiklen på tandklinikassistenternes hjemmeside
Af Mogens Jepsen
Oprettet: 31.10.11, kl. 11.12
Redigeret: 31.10.11, kl. 13.59 af Lia Ellehuus
Ophavsret
Udgivet <31.10.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
