Medaljen udeblev: Fyret i stedet
DEBAT: Her i januar måned har en stor skandale præget overskrifterne i de fynske medier. Jeg tænker her på sagen om det systematiske snyd med indvejning af affald hos Odense Renovation – en bedragerivirksomhed, som har stået på i en årevis og anslås at være i millionklassen.
Bedrageriet bestod i sin enkelhed i, at to betroede ansatte i samarbejde med en nordfynsk vognmand lod dyrt affald indveje i en langt billigere affaldskategori og så delte prisdifference i porten. Det er selvfølgelig en klokkeklar ulovlighed, som politiet nu efterforsker til bunds, og som de involverede må tage konsekvenserne af.
Men ulyksalighederne slutter ikke her, desværre. Efterfølgende er det HK-medlem, som opdagede ulovlighederne og dermed også fik sat en stopper for dem, blevet fyret på gråt papir. I følge den øverste ledelse i Odense Renovation, fordi hun ikke straks kontaktede den øverste ledelse og fortalte om sin mistanke. Hun valgte nemlig i stedet at gå til sin nærmeste leder, som uheldigvis viste sig at være en af svindlerne og direkte truede hende til at forblive tavs.
Naturligt nok blev HK’s medlem chokeret over lederens reaktion og overvejede hen over sommeren 2011, hvad hun skulle stille op med sin viden. For hvad stiller du i grunden op, når den leder, du burde kunne have tillid til, viser sig at være en snydeprins og truer dig til at holde tand for tunge?
Det brugte vores medlem fra maj til august til at overveje, før det blev for meget for hende, og hun tog initiativ til at få sagen frem i lyset.
Personligt har jeg stor forståelse for, at et helt almindeligt HK-medlem i den givne situation overvejer sin stilling nøje. Vi taler her om en omfattende svindelsag, som ingen i skrivende stund har fuldt overblik over, hvor begynder og slutter. Samme forståelse er den øverste ledelse i Odense Renovation desværre ikke i besiddelse af, idet den som nævnt har valgt at fyre HK-medlemmet.
I mit verdensbillede hænger man fortjenstmedaljer om halsen på mennesker, som udviser så meget mod og integritet, som vores medlem har gjort i denne sag – og skal der uddeles advarsler eller fyresedler, ville jeg personligt rette blikket alle andre steder hen end lige præcis mod den medarbejder, der fik ulovlighederne bragt til ophør.
Hvilke konsekvenser bestyrelsen for Odense Renovation vil drage af sagen, fortegner sig i det uvisse. Tilbage for mig er blot at konstatere, at Odense Renovation godt nok sigter lavt – også på det rent moralske niveau – når det er de menige ansatte, der skal betale prisen for et så eklatant ledelsessvigt.
Til fuldstændiggørelse af billedet kan nævnes, at fyringssagen efterfølgende har været forhandlet af HK/Kommunal Midt, og at der i den forbindelse er opnået en fratrædelsesaftale til vores medlem. Dette stiller imidlertid ikke ledelsen i et gunstigere lys.
Pia Tørving
Formand for HK/Kommunal Midt
Oprettet: 16.01.12, kl. 11.38
Redigeret: 16.01.12, kl. 11.41 af Søren Berg
Ophavsret
Udgivet <16.01.12> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
