Merkonom i arbejdstiden
Det er muligt at uddanne sig til merkonom i arbejdstiden. Læs her hvordan.
HK/Privat har indgået samarbejde med flere skoler i landet om uddannelse til merkonom i arbejdstiden. Læs mere om skolernes udbud her
Alle kan deltage
Alle medlemmer er velkomne til at tilmelde sig merkonom-forløbene, som skolerne udbyder i dagtimerne i samarbejde med HK/Privat. Hvis du ikke er dækket af en aftale om selvvalgt uddannelse og kompetencefond til at finansiere den, skal du selv lave en aftale med din arbejdsgiver om betaling af kursusudgifter og om at få fri til undervisningen.
Hvert fagmodul koster i omegnen af 10.500 kroner, og derudover skal man nogle steder forvente at bruge 4-600 kroner på bøger og materialer. Du kan søge Statens Voksenuddannelsesstøtte (SVU), som du kan få for de dage, hvor man deltager i sit kursus, går til eksamen eller arbejder med sit kursus, og samtidig har fri fra sit arbejde. SVU-satsen svarer til højeste dagpengesats. Du kan få flere oplysninger om SVU på hjemmesiden www.svu.dk.
Oprettet: 13.03.09, kl. 12.16
Redigeret: 16.03.11, kl. 08.38 af Lisbeth Aaberg Kusk
Ophavsret
Udgivet <13.03.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.