Urimelige ventetider i nordjysk statsforvaltning
Stop besparelser og ansæt ledige kontorassistenter til at afhjælpe ventetider, siger HK/Stat Nordjylland
Nordjyder må vente halve år eller længere på at få afgjort sager om børnebidrag, forældremyndighed og skilsmisse hos den nordjyske statsforvaltning. Det har TV2 Nord afsløret mandag aften. I øjeblikket har statsforvaltningen en pukkel på mere end 900 sager, der venter på afgørelse.
For borgerne er der er imidlertid ingen trøst at hente. Situationen bliver kun værre.
Statsforvaltningen er nemlig tvunget til at skære i medarbejderstaben, fordi myndigheden – ligesom andre statslige instanser – skal betale regningen for regeringens tilskud til private, der lader håndværkere udføre arbejde på deres bolig.
-De lange – og i fremtiden stigende – ventetider er groteske og unødvendige, siger formanden for HK/Stat Nordjylland Jette Videnkjær.
-I Nordjylland har vi masser af ledige kontorassistenter, der bare venter på et job. Så det er udelukkende et spørgsmål om politisk vilje, om borgerne skal trækkes med dårlig service, siger hun.
HK/Stat Nordjylland opfordrer regeringen til at stoppe nedskæringerne i den statslige forvaltning og ansætte flere medarbejdere.
-Det koster at spare. De ansatte, der mister jobbet skal have dagpenge, og borgerne betaler prisen i form af lange ventetider. Desuden forringes arbejdsmiljøet for dem, der bliver tilbage, betydeligt. Hvad mon ikke dårlig trivsel, stress og øget sygefravær vil koste – ud over de menneskelige omkostninger, spørger Jette Videnkjær.
Oprettet: 16.08.11, kl. 14.00
Redigeret: 16.08.11, kl. 14.04 af Steen Timmermann
Ophavsret
Udgivet <16.08.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
