Sygdom under ferie giver ret til erstatningsferie
EU-dom afgør at du har ret til erstatningsferie, hvis du bliver syg i din ferie.
Indtil nu har det bare været ærgerligt, hvis du er blevet syg under din ferie.
Nu siger en EU-dom, at du har ret til erstatningsferie.
Det blev i dommen fastslået af retten, at den årlige ret til en betalt ferie skulle betragtes som et særligt princip i Fællesskabets sociallovgivning. Formålet med at give arbejdstagere ret til en årlig betalt ferie er at give arbejdstageren mulighed for at have en periode, hvor denne kunne slappe af og nyde sin fritid.
Domstolen anfører, at en arbejdstager, der er syg under sin forud fastlagte ferie, har krav på at holde ferien på et andet tidspunkt, også selvom man herved kommer uden for den nationalt fastsatte ferieperiode (referenceperiode).
Det er HKs vurdering, at EU - Domstolen ikke sondrer mellem om man er blevet syg før eller efter feriens er begyndt.
Med EU-Domstolens afgørelse vil det ikke længere være lovligt at sondre mellem, om sygdommen indtræder før eller efter feriens påbegyndelse.
Under henvisning til dommen vil HK rejse kravene overfor arbejdsgiveren. Hvis medarbejderen ikke er fratrådt kan der rejses krav om erstatningsferie og hvis medarbejderen er fratrådt kan der rejses krav om feriegodtgørelse.
Det er HKs opfattelse, at dommen må fortolkes således, at allerede forbrugt ferie ikke kan erstattes, men at ferien under sygdom kan erstattes og ferien efter sygdommen efter lønmodtagerens ønske kan afholdes som planlagt eller udskydes til senere.
Eksempel:
3 ugers hovedferie - syg efter 1 uge i 1 uge - krav på 1 uges erstatningsferie samt ret til at holde den 3. uge som oprindeligt planlagt eller udskyde denne til senere brug i sammenhæng med "sygeferien".
Kilde: HK, Juridisk afdeling
Læs mere i Tidende 6/2010 (udkommer medio august)
Oprettet: 12.08.10, kl. 15.57
Redigeret: 12.08.10, kl. 15.57 af Frede Dauer
Ophavsret
Udgivet <12.08.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.
