ACTA – hvad er op og hvad er ned?
Fakta om ACTA
Hvis man arbejder med IT til daglig, kan man ikke undgå at have lagt mærke til ordet begrebet ACTA. På alle blogs, medier og nyhedssites der beskæftiger sig med IT, dukkede begrebet op for alvor i sidste uge. Det er kompliceret stof, som udmærker sig ved at have ikke bare én men flere gråzoner hvor ingen kan sige præcist hvilke konsekvenser det får for lovgivning, rettigheder og ophavsret.
SAMDATA\HK er på ingen måde noget sandhedsvidne i denne sag, men vi har prøvet at finde de links frem der kan gøre dig som medlem klogere på hvad, hvor og hvorfor:
ACTA står for The Anti-Counterfeiting Trade Agreement
Det grundlæggende kan som altid læses på:
Wikipedia:
Engelsk: http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement
Dansk: http://da.wikipedia.org/wiki/Handelsaftale_om_bek%C3%A6mpelse_af_forfalskning
Rettighedsalliancen:
Fakta om ACTA
http://journalistforbundet.dk/Filer/DJ/Dokumenter/ACTA%20FAKTA.pdf
Stop ACTA
http://www.stopacta.nu/
Dagbladet Information og Harddisken: Høring om ACTA
http://www.information.dk/acta
DONA's ACTA-udmelding. De har også et par gode links.
https://www.facebook.com/note.php?note_id=343336355699550
Hvad tænker du om ACTA?
Oprettet: 08.02.12, kl. 13.18
Redigeret: 15.02.12, kl. 10.22 af Jeppe Engell
Ophavsret
Udgivet <08.02.12> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.


Kommentér artiklen
Starten på enden
[13.04.12] Af Peter Jensen
Læs hele kommentaren
Læs retningslinier for debat