Så kan den nye overenskomsaftale for 2008 læses på skrift
HK/Stat har hermed fornøjelsen at kunne præsentere den netop underskrevne overenskomstaftale for kontorfunktionærer, laboranter og it-medarbejdere.
Overenskomstaftalen for kontorfunktionærer, laboranter og it-medarbejdere pr. 1.4.2008, ligger nu klar på skrift og kan nu læses her på hjemmesiden
Det samme kan Fællesoverenskomsten, som er indgået mellem Finansministeriet og Offentligt Ansattes Organisationer - Det Statslige Område den 15. oktober 2008. Den erstatter fællesoverenskomsten mellem Finansministeriet og Statsansattes Kartel af 22. august 2006.
Fællesoverenskomsten udgør sammen med overenskomstaftalen det samlede overenskomstgrundlag.
Organisationsaftalen
Klik her at læse mere om aftalen og læse aftalen i sin fulde længde
Fællesoverenskomsten
HK/Stat vil nu gå igang med at udarbejde bemærkninger og krydshenvisninger m.v. mellem aftalerne - til brug for en både elektronisk og trykt kommenteret udgave af det samlede overenskomstgrundlag og når det ligger klart vil du også kunne læse den kommenterede udgave her på hjemmesiden
OAO, Offentlige Ansattes Organisationer gør også opmærksom på at omkring Fællesoverenskomsten skal der bl.a. peges på følgende ændringer:
- Meddelelse til organisationen ved afskedigelse kan nu sendes til organisationens lokalafdeling.
- En afskedigelse kan nu fagretligt afprøves, når en medarbejder har været ansat i fem måneder.
- Mulighed for tjenestefrihed på barns 1. og 2. sygedag.
- Forbedrede opsigelsesvarsler for timelønnede.
Fra 1. april 2009
- Fratrædelsesgodtgørelse ydes også i de tilfælde, hvor en medarbejder får alderspension.
- Elever har fri med løn til deltagelse i session ("Forsvarets dag").
Oprettet: 14.10.08, kl. 15.05
Redigeret: 29.10.08, kl. 21.25 af Martin Sommer
Ophavsret
Udgivet <14.10.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.