Du er her: hk.dk > Stat > For tillidsrepræsentanter > Guide til nye arbejdsmiljørepræsentanter > Nyvalgt arbejdsmiljørepræsentant – og hvad så?



Nyvalgt arbejdsmiljørepræsentant – og hvad så?

Husk at meddele, at du er blevet valgt, til både din arbejdsgiver og til din HK-afdeling.

Vi anbefaler, at du tager en snak med dine kolleger og din forgænger på posten om forventninger, opgaver og udfordringer i arbejdsmiljøarbejdet. Tag også kontakt til den anden part i arbejdsmiljøorganisationen (lederen), og få holdt et møde hurtigst muligt. Her kan I snakke om forventninger, bekymringer og udfordringer, ligesom I kan drøfte, hvordan I bedst inddrager jeres kolleger i arbejdsmiljøarbejdet og aftale arbejdsform og mødeplan.

Du er velkommen til at kontakte din HK-afdeling, hvis du har spørgsmål eller brug for sparring.

Oprettet: 25.08.08, kl. 13.24

Redigeret: 19.03.12, kl. 14.48 af Martin Sommer

Gode links:

selvbetjeningshjemmesiden Mit HK - kan du finde mere om arbejdsmiljørepræsentanter, kurser, se medlemstilbud og meget mere

Emnet Job & løn i staten på vores hjemmeside - indeholder gode emner som kompetenceudvikling, arbejdsmiljø, både psykisk og fysisk.


Ophavsret

Udgivet <25.08.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.