Du er her: hk.dk > Stat > For tillidsrepræsentanter > Guide til nye tillidsrepræsentanter > Tag uddannelsen som tillidsrepræsentant



Tag uddannelsen som tillidsrepræsentant

Som sagt tilbyder vi dig en gratis uddannelse. Din arbejdsplads skal give dig fri til at tage uddannelsen, og du får tilmed løn i perioden.

Du har mulighed for at få et stort netværk med andre tillidsrepræsentanter rundt om i landet. Du vil møde disse kolleger på uddannelsen, hvor statslige tillidsrepræsentanter er samlet på de første 3 moduler.

Uddannelsen er delt op i 5 moduler, og hvert modul varer fra en 1 uge til 2 1/2 dag.

Fordele ved uddannelsen:

  • Kendskab til alle aftaler inden for statens område
  • Du lærer at forhandle
  • Du lærer talerteknik og det at kunne kommunikere bedre
  • Du bliver også personligt udviklet, og får en masse gode redskaber med hjem
  • Du får en masse nye venner og får et netværk med andre tillidsrepræsentanter

Tilmeld dig TR-uddannelsen på www.hk.dk/mithk. Det kræver password, men du kan nemt bestille et password på hjemmesiden eller bruge Digital signatur. Hvis du har spørgsmål om uddannelsen skal du kontakte din lokale HK-afdeling.

Oprettet: 14.11.07, kl. 12.45

Redigeret: 11.04.12, kl. 14.03 af Mia Wiid Jakobsen

Gode links:

Find alle overenskomster, løntrin, vejledninger og aftaler på temasiderne for tillidsrepræsentanter.

selvbetjeningshjemmesiden Mit HK - kan du tilmelde dig TR-uddannelsen, kurser, se medlemstilbud og meget mere.

Emnet Job & løn i staten på vores hjemmeside - indeholder gode emner som kompetenceudvikling, arbejdsmiljø, barsel og arbejdstid.

Aftale om tillidsrepræsentanter i staten er indgået mellem Finansministeriet og centralorganisationerne, og skal sikre at tillidsrepræsentanternes vilkår opretholdes.


Hvor kan jeg få hjælp?

Du kan altid kontakte din lokale HK-afdeling, hvis du har spørgsmål.


Ophavsret

Udgivet <14.11.07> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.