juni 2008
I HK / STATSBLADET fra marts 2008 er der på ajour siderne et indlæg om 40 års medlemskab af HK. I indlægget gør Kirsten Madsen opmærksom på, at hun har modtaget en erkendelse med posten fra HK. I den forbindelse gør hun også opmærksom på, at det næsten blev et 41 års jubilæum, og I skriver, at det må skyldes en beklagelig fejl eller fejlregistrering, at hun først fik sin gave for sent.
Et hospital er blevet dømt til at betale 30.000 kroner til en lægesekretær, som gik glip af et job på grund af ulovlig brug af oplysninger fra hendes tidligere ansættelse.
Medarbejderne i Fødevarestyrelsen har fået et bedre psykisk arbejdsmiljø og større tillid til ledelsen. Midlet var konstruktiv kommunikation og konkrete forbedringer af forudsætningerne for at løse kerneopgaverne.
Siden januar har HK-bladet og HK’s netmagasin sat fokus på unges uddannelsesvalg, hverdag på skolen, fritidsjob og fremtidsdrømme.Dette er sidste gang, vi møder handelsskoleeleverne Vanja, Pernille, Michelle og Patrick i bladet, og derfor får de lov til at fortælle om, hvad det vigtigste for dem har været i dette skoleår.
Her er et resumé af de historier, bladet tidligere har bragt fra de unges liv. Læs meget mere her på siden eller klik ind på www.hk.dk/generation1990, hvor alle historierne er i fuld længde.
Det har krævet puklearbejde, initiativ og tro på sig selv. Men nu har Vanja Custovic nået sit mål: At springe fra HG til HHX
Andet år på HHX har givet Pernille Enevoldsen mere selvtillid og mod på at hoppe ud i den virkelige verden.
Patrick Kofoed er slet ikke i tvivl om, hvorfor han har været så glad for sit første år på HHX. Det skyldes det gode sammenhold i klassen. Og at han selv er blevet bedre til at skabe sig nye venner.
For anden gang Michelle Larsen har haft et hårdt år på HHX og har nu valgt at droppe ud. Nu prøver hun at se fremad og lægge nye planer.
Listen over politiske opgaver er lang, mens arbejdslysten er sløv.
Oprettet: 23.06.08, kl. 17.25
Redigeret: 22.08.08, kl. 09.03
Ophavsret
Udgivet <23.06.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.