Du er her: hk.dk > Stat > HK Statbladet > Artikel-arkiv > Oktober 2008



Oktober 2008

Hvor tolderne ved grænsen er de synlige, er tolderne bag kulisserne de fleste.

Desværre er det lidt op ad bakke. For regeringen og arbejdsgiverne har svært ved at finde på andre løsninger end at forringe dagpengene, fjerne efterlønnen og skære i velfærden.

4 forslag der vil give 10. 000’af ekstra hænder og spare 1.000.000.000’er uden at gore ondt.

Jeg deler ikke menneskesyn med hende, når det gælder indvandrere og flygtninge. Men alligevel er hun altså en
del af løsningen. For eksempel i forsvaret af efterlønsordningen, siger HK’s formand Kim Simonsen om forbundets provokatoriske brug af bl.a. Pia Kjærsgaard i forbundets kampagne, ”En del af løsningen”. Medlemmer er enige.

På Niels Brock handelsskole har man stor succes med en elevtutorordning, der skal ryste de nye elever sammen og skabe et godt socialt miljø, der fastholder dem i uddannelsen.

HK-medlemskabet giver også mulighed for ophold og rejser i ind- og udland med mærkbare besparelser - helt ned til halvdelen af normalprisen - i efteråret og den kommende vinter. Klik ind på medlemstilbuddene på mithk.dk og spar penge, når I holder fri.

Oprettet: 15.10.08, kl. 08.49

Redigeret: 27.11.08, kl. 22.15


Ophavsret

Udgivet <15.10.08> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.