Din HK afdeling
Medlemsindflydelse
Fagforeningen HK er grundlæggende en forening, hvor medlemmerne beslutter hvordan foreningen skal fungere. Denne indflydelse udøves på generalforsamlinger.
På generalforsamlinger beslutter medlemmerne den faglige linie, ligesom medlemmerne vælger formand og bestyrelse, som har ansvar for at medlemmernes ønsker følges.
HK i forandring
Selv om HK i disse år, bl.a. på grund af de store årganges ”flugt” fra arbejdsmarkedet, så er vi stadig mange medlemmer. Alene i HK Sydjylland ca. 44.000.
Derfor er HK fortsat en organisation med en stærk profil. En handlekraftig medarbejderstab og aktive tillidsrepræsentanter på arbejdspladserne sikrer medlemmerne tryghed i arbejdslivet.
Mange goder afhænger af overenskomsterne (lønninger, pension, barsel, efteruddannelse mv.), men den fortsatte udvikling af overenskomsterne afhænger af medlemmernes opbakning.
Men HK er ikke et aktieselskab, men en forening – hvis fortsatte udvikling skabes af medlemmerne. Ikke mindst er det vigtigt i en tid, hvor administrative opgaver samles i større enheder, at der er aktive medlemmer, som skal være HK’s ambassadører. Såvel på arbejdspladserne som i forhold til det lokale erhvervsliv.
Her finder du samarbejdsvedtægterne for HK Sydjylland:
Kender ud en kollega, der ikke er medlem af HK?
Her har du muligheden for at få en præmie for hvert medlem du skaffer.
Print annoncen ud - udfyld den og send den til HK Sydjylland, Jupitervej 1, 6000 Kolding eller send oplysningerne på e-mail til: Syd@hk.dk
Oprettet: 18.06.07, kl. 10.50
Redigeret: 22.12.11, kl. 10.07
Ophavsret
Udgivet <18.06.07> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.