Elevrådsarbejde betaler sig
Alle handelsskoler har elevråd – brug din indflydelse
Et stærkt elevråd kan betyde stor indflydelse for eleverne. Elevrådet arbejder for at eleverne skal få den bedst mulige undervisning i gode og velfungerende omgivelser.
I Skolebestyrelsen, som er skolens øverste ledelse, sidder to elevrepræsentanter. Dermed kan eleverne få indflydelse på alt fra skolens økonomi, til byggeplaner og forbedringer af undervisningsmiljøet.
Som elev har du ret til en god skole. Du kan altså godt stille krav. Arbejder I sammen på jeres skole, kan I måske også få ændret forholdene til det bedre.
HK-Ungdom satte i foråret fokus på undervisningsmiljøet på handelsskolerne. Læs bl.a. om hvordan vi fik stillet spørgsmål til tidligere undervisningsminister Bertel Haarder vedrørende klasselokalet i Nakskov på temasitet www.sikkenvoldsomtraengselogalarm.dk.
Besøg også Landssammenslutningen af Handelsskoleelevers hjemmeside www.handelselever.dk.
Oprettet: 23.12.10, kl. 12.48
Redigeret: 05.01.11, kl. 19.44
Ophavsret
Udgivet <23.12.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.