Du er her: hk.dk > Andre temaer > HK og integration > Nydanskere skal uddannes mere > Bredt flertal for HK’s integrationsforslag



Bredt flertal for HK’s integrationsforslag

De fleste partier er enige med HK i, at der bør laves nye uddannelses- tilbud til indvandrere mellem 30 og 50, der mangler kvalifikationer, så de kan blive hjulpet ud på arbejdsmarkedet.

”Det er et godt forslag, som vi gerne vil arbejde for”. Sådan lyder udmeldingen fra et flertal af de arbejdsmarkedsordførere, HK’s Nyhedsmagasin har spurgt om, hvad de mener om HK’s forslag om at indføre ret og pligt til uddannelse for alle indvandrere mellem 30 og 50. Med fokus på de, der står uden for arbejdsmarkedet, og de, der er på overførselsindkomst og mangler kvalifikationer.

- Vi synes, det er et rigtig godt forslag. Det har været et problem, at mange nydanskere sendes i aktivering, selv om de åbenlyst mangler danskkundskaber og uddannelse, siger Eigil Andersen, arbejdsmarkedsordfører i SF.

Vigtigt med uddannelse tæt på målgruppen
De Radikale er ligeledes positive og er især meget enige med HK i, at nye uddannelsestilbud skal tilrettelægges i indvandrernes lokalområde.
- Der skal nye boller på suppen, for de tiltag, vi har i dag, når ikke ud til især den gruppe af indvandrerkvinder, der står uden for arbejdsmarkedet. Vi mener, det er meget vigtigt, at vi laver de uddannelsestilbud, de har brug for, og at de bliver oprettet så tæt på målgruppen som muligt, siger arbejdsmarkedsordfører Morten Østergaard.

Også hos Socialdemokraterne bakker man op om forslaget.
- Vi er helt enige i disse linjer. Vi mener ikke, det er godt for integrationen, at der er så mange, der kommer til landet og bare bliver gemt væk i en lejlighed. Der er en kæmpe arbejdskraftreserve i de indvandrere, der står uden for arbejdsmarkedet, så det handler om at få dem opkvalificeret, siger integrationsordfører Henrik Dam Kristensen.

Vi skal gøre noget aktivt nu
Knud Kristensen fra De Konservative, der er formand for Arbejdsmarkedsudvalget, har også hele tiden bakket HK’s forslag op.
- Når vi kommer over finanskrisen, står vi og mangler adskillige tusinde hænder. Så vi må have gjort den gruppe, der står uden for arbejdsmarkedet, klar, og det betyder, at vi skal have gennemført uddannelse for dem. Jeg ser det som en fordel, at vi fra HK’s side, arbejdsgiveres side og fra regeringens side sammen gør noget aktivt for det med det samme, har han tidligere sagt til HK’s Nyhedsmagasin.

Bent Bøgsted, arbejdsmarkedsordfører i Dansk Folkeparti er den eneste, der ikke er begejstret for idéen om at uddanne indvandrerne uden for arbejdsmarkedet.
- Jeg mener ikke, HK’s forslag er nødvendigt. For mig ser det ud til at kunne blive en bagvej til at give indvandrerne adgang til de offentlige kasser uden at være sikker på at de kommer ud på arbejdsmarkedet, siger han.

Det har ikke været muligt at få fat i Venstres arbejdsmarkedsordfører Jens Vibjerg.

Af Kirsten Marie Juel Jensen

Kommentér artiklen

Hvordan går det egentligt med forslaget? Ærgerligt, hvis det "falder til jorden" pga. bekymring for, om det er opnåeligt at få resultater. Jeg ved ud fra 7 års arbejde med opkvalificering til 9....

Oprettet: 13.01.09, kl. 14.51

Redigeret: 30.01.09, kl. 11.28 af Kirsten Marie Juel Jensen

Læs temaet:

Nydanskere skal uddannes mere

Læs også:

Borgmestre støtter integrationsforslag

Knud Kristensen giver opbakning til HK

Nydanskere skal uddannes mere

HK’s forslag kort:

  • Der skal indføres ret og pligt til uddannelse for nydanskere mellem 30 og 50.
  • Forslaget går på at sikre alle et danskniveau svarende minimum til niveau 2 (9. klasseniveau), et kvalifikationsniveau, der generelt svarer minimum til folkeskolens 9. klasse og mulighed for en uddannelse svarende til en ungdomsuddannelse.
  • Det skal sådan set gælde for alle nydanskere (og danskere) i den aldersgruppe, der mangler kvalifikationer. Men det skal især være rettet mod de nydanskere, der står uden for arbejdsmarkedet – en gruppe på omkring 50.000 - fordi det er her, der er brug for det største uddannelsesløft.
  • Uddannelsen bør tilrettelægges, så de foregår, hvor nydanskerne bor – på lokale folkeskoler, i beboerforeningens lokaler osv.

Ophavsret

Udgivet <13.01.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.