Ugens Klumme: Venstres Houdini-stunt
Hvordan slipper man lettest ud af det øjeblikkelige politiske minefelt? Lav et Houdini-stunt: Tal om noget, som ingen kan være uenig i – noget der ligger 10-15-20 år ud i fremtiden! Glem alt om, at der er mennesker der lige nu er bange for at blive fyret inden jul!
Af HK’s forbundsformand Kim Simonsen
Der var de otte tabte borgmesterposter.
Samfundsøkonomien har klart set bedre tider. Tusinder har eller vil miste jobbet. De forventede resultater fra klimatopmødet i næste måned ser ud til at fordampe. Jo, der var meget der skulle bortforklares på Venstres Landsmøde i weekenden, hvis statsminister Lars Løkke Rasmussen skulle trække sig ud af det politiske minefelt, han er havnet i.
Og hvad er så bedre end et vaskægte politisk Houdini-stunt?
Tal om mål, der ligger så langt ude i fremtiden, at vi ikke behøver at diskutere, hvordan vi når dem. Tal om mål, som stort set ingen kan være uenige i. Tal om, at vi ønsker verdens bedste skolesystem. Om en af verdens stærkeste økonomi. At vi ønsker at have flest iværksættere. At vi ønsker at leve længere…
Det er fint. Ingen er uenige. Og skal jeg komme med en lille anerkendelse af statsministerens tankespind om fremtiden, så er det rigtigt fint, at Lars Løkke har indset, at også fagbevægelsen har en vigtig rolle at spille, når det handler om at strikke de rigtige løsninger sammen.
Men så er det også sagt! For Lars Løkkes distance til virkeligheden betyder jo også, at han ignorerer de store problemer, vi står med lige her og nu.
Alene blandt HK’s medlemmer finder vi op mod 6.000 mennesker, der er så hårdt ramt af finanskrisen, at det kommende juleræs ligner et mareridt. For når jobbet ryger og familiens økonomi synker i grus, bliver det ekstra hårdt at finde penge til julegrisen – for slet ikke at tale om ungernes julegaver.
ASF Dansk Folkehjælp og andre organisationer regner med, at de i år må hjælpe et rekordstort antal danskere gennem julens økonomiske belastning.
Og hvad med de tusinder af unge, der lige nu står uden praktikplads. Unge, der ikke kan finde andre alternativer end arbejdsløshed eller kontanthjælp.
Kære Lars: Det er her og nu problemerne eksisterer. Det er lige her og nu, vi mangler en konkret og målrettet indsats for at dæmme op for krisen. Det er rigtige mennesker, der uden egen skyld er havnet i suppedasen. Det er helt almindelige lønmodtagere, der har behov for, at vi finder nye løsninger på problemer, der risikerer at fjerne den økonomiske tryghed for tusinder af familiers liv.
Det er nu, vi skal have skabt nye arbejdspladser. Det er nu, vi skal have skabt nye uddannelsespladser, så vi ikke skubber problemerne foran os, når der til sommer kommer atter tusinder af elever ud for at søge praktikpladser.
Og nej, det er ikke nok at tale om skattelettelser. Det er ikke svaret. Det er rigtige arbejdspladser, vi skal have skabt – og det kræver investeringer. Her og nu. Og gerne som en fornuftig julegave til det danske folk.
Oprettet: 24.11.09, kl. 13.42
Redigeret: 24.11.09, kl. 13.47 af Forbundsformand Kim Simonsen
Ophavsret
Udgivet <24.11.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.

Kommentér artiklen
Sådan Kim!
[26.11.09] Af Johnny Fredelund, hjjf@mail.tele.dk, Finansbogholder og TR
Læs retningslinier for debat