Seniorer har ret til et godt arbejdsliv
Hvis du gerne vil arbejde, efter du er fyldt 60, så vil HK kæmpe for, at forholdene på arbejdsmarkedet gør det muligt, skriver HK's formand Kim Simonsen.
Om en måneds tid går partierne på Christiansborg i gang med at forhandle om din efterløn. Regeringen ønsker den afskaffet – vi siger: Det er ikke nødvendigt. Det viser alle vores undersøgelser.
Vi skal bare holde lidt længere på seniorerne og opskriften er enkel og ikke hemmelig. Største ingrediens er arbejdsglæde.
Det viser Jonna Hintze Davidsens historie. Som 60-årig og med slidgigt i tommelfingre og ryg kunne hun fint vælge at gå på efterløn, men Jonna er ikke færdig med arbejdsmarkedet. Og arbejdsmarkedet er ikke færdigt med hende.
Hendes arbejdsplads har forstået, at det bedste arbejdsteam er dét, hvor alle aldersklasser er repræsenteret, så Jonna har fået en fleksibel ordning og arbejder tre dage om ugen.
Sådan burde det være mange andre steder. Men det er det ikke. F.eks. har kun ét ud af tre seniormedlemmer i HK en seniorordning på arbejdspladsen.
Det gi’r jo ingen mening.
Hvis du gerne vil arbejde, efter du er fyldt 60, så vil HK kæmpe for, at forholdene på arbejdsmarkedet gør det muligt.
Det kan se svært ud lige nu, men om få år vil vi mangle arbejdskraft. Så der er brug for dig. Og det vil hverken koste store anstrengelser eller store beløb at ændre arbejdspladserne, så de bliver mere rummelige.
Vores undersøgelser viser hvordan: Et rosende ord fra chefen eller måske mulighed for nedsat tid. Eller samtaler der handler om fastholdelse i stedet for fratrædelse. I det hele taget – et arbejdsmarked, hvor der er plads til både ungdom og erfaring.
Seniorer har, som alle andre, ret til et godt arbejdsliv. Så vil flere 60-årige som Jonna Hintze Davidsen vælge efterløn på fuld tid fra.
Og så behøver vi jo ikke at afskaffe den for alle dem, der har brug for den.
Oprettet: 25.02.11, kl. 09.13
Redigeret: 25.02.11, kl. 13.05 af Niels Møller Madsen
Læs også
Arbejdsglæde og seniorordninger kan fastholde seniorer
Glæden ved sit arbejde og seniorordninger er de vigtigste grunde til, at folk gerne vil blive længere på arbejdsmarkedet, viser ny HK-medlemsundersøgelse.
Jonna stiler efter 40 års jubilæum
60-årige Jonna Hintze Davidsen er på fleksibel efterløn. Hun arbejder tre dage om ugen i Føtex på trods af slidgigt.
Ophavsret
Udgivet <25.02.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.


Kommentér artiklen
Hellere et arbejde
[04.03.11] Af Jesper Kyndal
Læs hele kommentaren
Seniorordning i kommunerne
[28.02.11] Af Gurli Markussen, specialkonsulent for beskæftigelsen
Læs hele kommentaren
fleksibel tilbagetrækning for seniorer
[25.02.11] Af bodil nordberg, lægesekretær
Læs hele kommentaren
Læs retningslinier for debat