HK: HG-læreres uddannelse forringet
Antallet af vejledningstimer, nye HG-lærere har krav på, inden de kastes ud i klasseværelserne, er blevet skåret voldsomt ned. Professor i pædagogik frygter for frafaldet, og HK deler bekymringen.
Frafaldet på de danske handelsskoler er foruroligende højt. Ifølge tal fra undervisningsministeriet falder næsten en femtedel af eleverne fra, inden de har et eksamensdiplom i hænderne.
Alligevel har Undervisningsministeriet fra den 15. januar 2010 valgt at skære voldsomt i mængden af praktisk vejledning, som nye HG-lærere har ret til. Det skriver det nye nummer af HK-bladet.
Det bekymrer professor i pædagogik Karen Borgnakke, som mener, at man skal sikre erhvervsskolerne de bedste muligheder for at bekæmpe frafaldet, og det er hun ikke sikker på, at man gør med den nye ordning
- Hvis man ser henover et undervisningsår, så peger undersøgelser på, at det er alsidig undervisning, der virker bedst. En lærer skal altså være i stand til at lave både tavleundervisning og ting som gruppearbejde og projektarbejde. Hvis de nye krav kommer til at svække nye lærere i det praktiske, så kan det blive en rigtig dyr brøler for samfundet, siger hun.
I HK har formand Kim Simonsen svært ved at se, hvordan den nye ordning hænger fornuftigt sammen med regeringens egen målsætning, der skal sikre, at 95 procent af de unge får en ungdomsuddannelse.
- Det virker forrykt. På HG beskæftiger man sig jo meget med de praktiske ting. Derfor er det er utroligt vigtigt, at man sikrer lærerne rigeligt vejledning om, hvordan man får teorien i klasselokalet til at passe sammen med virkeligheden. Ellers tror jeg man risikerer et endnu større frafald end den femtedel, vi har i dag, siger han.
Oprettet: 29.04.10, kl. 10.55
Redigeret: 14.01.11, kl. 13.46 af Niels Møller Madsen
Ophavsret
Udgivet <29.04.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.

