”Lønsprinterne” vandt 10.000 kroner
13 kvinder fra lønkontoret i Mariagerfjord Kommune har netop vundet 10.000 kroner i Dansk Firmaidræts Forbunds Tæl skridt kampagne.
Selvom det var mandag, var der jubel på lønkontoret hos Mariagerfjord Kommune i Hobro, da Dansk Firmaidræts Forbund d. 11. april udtrak vinderne i deres tre uger lange Tæl Skridt kampagne. 19.000 deltog i konkurrencen, hvor alle hold, som i gennemsnit gik 10.000 skridt om dagen, var med i lodtrækningen om flere præmier.
Andenpræmien og 10.000 kroner gik til 13 kvinder på lønkontoret i Hobro, som kalder sig selv for Lønsprinterne.
- Lige så snart, jeg havde fået opkaldet om, at vi havde vundet, fik jeg samlet alle tøserne og fortalt dem nyheden, og så jublede vi, fortæller Anne Lynett, som er holdleder.
De 13 kvinder, som er i alderen fra 25 til 60 år, har i gennemsnit gået 130.000 skridt om dagen i de tre uger. De havde også en intern konkurrence i mellem dem, hvor vinderen, som gik næsten 20.000 skridt om dagen, har fået en vandrepokal.
- Vi synes, der skulle ske lidt ekstra, så vi har købt denne vandrepokal, som der står den flittigste på. Hun siger godt nok, at den ikke skal stå på hendes bord, men vi skal nok få hende overtalt, siger Anne Lynett.
De 13 kvinder har ikke gjort noget ekstra for at gå flere skridt i de tre uger, men har holdt fast i deres daglige gåtur i pausen, fortæller Anne Lynett.
- Vi er nogle stykker, som bruger 20 min af vores pause på at gå en rask tur. Hvis det regner, bliver vi inde, men de fleste dage er vi ude, også selvom det blæser og er overskyet.
Pengene skal deles ud mellem dem og bruges på løbetøj og sko.
Kampagneleder Jakob Thøger Michelsen er tilfreds med årets kampagne.
- Vi har haft flere deltagere end sidste år, hvor der var 12.500 tilmeldt. Vi hverken kan eller vil tjekke deltagernes oplysninger, men vi fornemmer, at der en høj grad af selvjustits, og vi stoler på, at holdene indberetter de rigtige tal. Det vigtigste for os er, at man får gang i en dialog om motion ude på arbejdspladserne, siger han.
Vinderne af hovedpræmien og 50.000 kroner gik til et kantinehold fra den tekniske skole Aarhus Tech, mens tredjepladsen og 5.000 kroner gik til et hold fra fjerkræslagteriet Rose Poultry A/S.
Oprettet: 11.04.11, kl. 16.10
Redigeret: 12.04.11, kl. 10.59 af Pernille Urth
Læs mere..
Tæl jeres skridt på jobbet og vind 50.000
Sæt dig selv og dine kollegaer i gang med at motionere på jobbet og vind 50.000 kroner i Dansk Firmaidræts kampagne Tælskridt, som begynder d. 14 marts.
Læs mere om, hvor meget vi danskere går i det daglige, og hvorfor det er vigtigt at gå 10.000 skridt om dagen i DTU Fødevareinstituttets undersøgelse af danskernes kost- og motionsvaner her
Ophavsret
Udgivet <11.04.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.

Kommentér artiklen
Læs retningslinier for debat