Nyt kontingent i HK
Den 1. september 2010 stiger medlemskontingentet til HK med mellem 15 og 19 kroner om måneden, og administrationsbidraget til A-kassen stiger med 7 kroner.
HK’s kongres besluttede i 2001, at kontingentet maksimalt måtte stige med 80 procent af lønudviklingen. Siden 2001 har HK derfor holdt kontingentet i ro eller kun ladet det stige med 80 procent af pris- og lønudviklingen eller mindre.
- Derfor har HK reelt et økonomisk efterslæb, fordi vi har været tilbageholdende med kontingentstigninger i mange år. I en lang periode har vi med effektivisering af vores administration og medlemsservice holdt skindet på næsen. Nu kommer der en stigning, der sikrer, at HK kan levere faglig rådgivning og juridisk bistand af den høje kvalitet, som medlemmerne forventer og har krav på, siger HK’s formand, Kim Simonsen.
Stigningen er således nødvendig, og Kim Simonsen understreger, at kontingentstigningerne ikke skal betale for medlemsfaldet i HK.
For fuldtidsmedlemmer fordeler de månedlige stigninger sig således på de 4 sektorer:
HK/Stat: 22 kr.
HK/Privat: 24 kr.
HK Handel 26 kr.
HK/Kommunal: 25 kr.
Oprettet: 27.08.10, kl. 13.36
Redigeret: 27.08.10, kl. 13.43
Ophavsret
Udgivet <27.08.10> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.