Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > December 2012 > EU på vej med hjælp til syge



EU på vej med hjælp til syge

HK får støtte af EU-domstolens generaladvokat i to principielle sager om fyring af handicappede/mennesker med funktionsnedsættelse.

EU-domstolen er måske på vej med en hjælpende hånd til mennesker, der bliver fyret fra deres job, fordi de har sygefravær på grund af en funktionsnedsættelse – fx piskesmæld, dårlig ryg m.m.

Det er generaladvokaten ved EU-Domstolen i Luxembourg, der anbefaler domstolen at give HK medhold i to sager. Sagerne drejer sig om to HK-medlemmer med funktionsnedsættelser, som begge blev fyret efter 120 dagesreglen i funktionærloven – med kun en måneds varsel.

De to havde haft mere end 120 sygedage – men sygedagene skyldtes deres handicap. Derfor var fyringerne ulovlige, var HK’s påstand – som EU-Domstolens generaladvokat altså er enig i.

- Hvis EU-domstolen vælger at følge generaladvokatens anbefalinger, er det godt nyt for vores mange medlemmer, der har et handicap/funktionsnedsættelse. De vil i givet fald få forbedret deres jobsikkerhed, og de vil være bedre stillet, hvis danske domstole skal ind og tage stilling i deres sager, siger HK’s næstformand Mette Kindberg.

Det er vigtigt at notere, at der er tale om et forslag til afgørelse fremsat af generaladvokaten. Det er ikke det samme som en dom fra EU-Domstolen. Ofte er generaladvokatens udtalelse imidlertid en vigtig rettesnor for, hvordan EU-Domstolens endelige dom bliver. Hvornår dommen kommer vides ikke.

Af Birgitte Hougaard

Kommentér artiklen

Oprettet: 06.12.12, kl. 14.08

Redigeret: 06.12.12, kl. 14.08 af Niels Møller Madsen


Ophavsret

Udgivet <06.12.12> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.