Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Februar 2009 > Politiet roser HK’s indsats



Politiet roser HK’s indsats

I januar fik HK Hovedstaden til opgave at finde 40 administrative medarbejdere til Københavns Politis nye servicecenter. Samarbejdet har været en stor succes, og politiet er yderst tilfreds.

Find 40 administrative medarbejdere til Københavns Politis nye servicecenter. Sådan lød opgaven, som Job og Vejledning i HK Hovedstaden indgik med politiet d. 5. januar. De første 30 medarbejdere er allerede ansat, og dag tager politiet hul på de sidste jobsamtaler. Lederen af Servicecentret København hos politiet, Rasmus Skovsgaard, har været yderst tilfreds med HK Hovedstadens indsats.

- Hele samarbejdsforløbet med HK har været meget positivt. Både med den reklame de har gjort for stillingerne, og det store arbejde lige fra indkaldelse til stormøder, grovsortering af ansøgere til egentlige jobsamtaler. Det har betydet, at vi har fået 60 velkvalificerede ansøgere sendt videre til en endelig samtale her hos os, siger han.

Fra 751 til 60 ansøgere
Forud for de endelige ansættelsessamtaler hos politiet, er der foregået et stort arbejde hos medarbejderne i Job og Vejledning. Kort efter aftalen var indgået, blev de 40 stillinger annonceret bredt i aviser, blade og på nettet. Det resulterede i 751 ansøgninger. Job og Vejledning gennemlæste alle ansøgninger og inviterede 250 ansøgere til fire store informationsmøder. Der blev kun kigget på ansøgernes kompetencer og ikke skelet til, om de var medlemmer i HK.

Lone Værnskjold, jobkonsulent i Job og Vejledning i HK Hovedstaden, er en af dem, der har været med i processen fra start til slut.
- Umiddelbart efter stormødet blev de, der ønskede det, inviteret til en 10 minutters visitationssamtale. Her valgte vi de mest kompetente, som fik tid til en egentlig jobsamtale. Her fandt vi omkring 60, som vi sendte videre til den endelige ansættelsessamtale i politiet. Vi havde på forhånd aftalt datoer med politiet, så vi straks kunne henvise ansøgeren til politiet med en præcis dato og folder om jobbet. Det kørte meget professionelt, og vi har kun fået positive tilbagemeldinger fra de involverede ansøgere, siger hun.

Politiet klar til at gentage succesen
Job og Vejledning har været glade for opgaven og samarbejdet med Københavns Politi.
- Det har været en enormt spændende opgave og første gang i jobformidlingens historie, at vi har varetaget sådan en opgave. Tilbagemeldingerne fra alle involverede har været positive. Vi håber, at det kan få andre virksomheder til at få øjnene op for, at vi kan være behjælpelige på den måde, siger Lone Værnskjold.

Også Rasmus Skovsgaard har kun positive ord om forløbet.
- Vi er meget tilfredse med det arbejde, som HK har ydet. Hvis vi en gang skal ud i at ansætte et lignende antal indenfor HK’s område, vil vi absolut kunne gentage samarbejdet.

Af Pernille Urth

Oprettet: 25.02.09, kl. 10.24

Redigeret: 25.02.09, kl. 10.58


Ophavsret

Udgivet <25.02.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.