Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Februar 2010 > Arbejdsgiverne bruger ikke lediges cv på nettet > Systemet er ok!



Systemet er ok!

Men hr. formand (også min egen desværre) Kim Simonsen og desværre også hr. formand Harald Børsting taler mod bedre vidende. Sagen er nemlig at, hvis CV'erne blev udfyldt optimalt, både mht Personlige Oplysninger, Personlig Beskrivelse, Søger job som (stillingsbetegnelser og kvalifikationer) og Ansættelsesvilkår, så ville man få flere henvendelser samt få flere relevante job at søge. Eller sagt med andre ord, blive mere søgbar - så arbejdsgiverne kan finde en. Og oven i købet får øjnene op for andre jobmuligheder. Og ja, det har a-kasserne så ansvaret for. Neutralt, næ! For hvis man sætter stillingsbetegnelser på, der gør at man skal skifte a-kasse, når man får job, hvad så? Det gør man så ikke. Jobcentrene prøver så at rette op på det, så man bliver mere søgbar og selv søger bredere, hvorefter a-kassen retter det tilbage igen. Har konkret eksempel på det! Lad os nu få sandheden på bordet, de herrer formænd. Dagsordenen er jo en anden, nemlig at få hele jobformidlingsområdet for arbejdsløsheds-dagpengemodtagere væk fra de neutrale jobcentre og over i a-kasserne. Er det ikke det Helle og Villy har lovet jer, for at I støtter dem. Vi har jo valgkamp, Ikk! Spændende om det lykkes. Specielt nu, hvor konkurrencen er øget og medlemmerne vælter over i "de gule" a-kasser. Hvorfor skulle det forresten blive bedre i a-kasser og de faglige organisationer. I har jo haft mulighederne for at skaffe medlemmer i arbejde - i årevis! Via påstande om at "I kender både arbejdstagere og arbejdsgivere bedst"!


Oprettet: 19.05.11, kl. 16.22

Redigeret: 19.05.11, kl. 16.22 af

Ophavsret

Udgivet <19.05.11> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.