Du er her: hk.dk > Nyheder > Nyhedsarkiv > Juni 2009 > At fyre de syge er dårlig løsning



At fyre de syge er dårlig løsning

Mange virksomheder bruger finanskrisen til at komme af med de medarbejdere, som ofte melder sig syge. Det går imod handlingsplan for sygefravær, som arbejdsgiverne selv er en del af, og skaber utryghed og pres på medarbejdere, pointerer HK.

Det er en dårlig løsning at fyre medarbejdere på grund af deres sygefravær. Det går ud over arbejdsmiljøet og arbejdspladsens produktivitet. Det mener HK, der reagerer på en ny undersøgelse Capacent har lavet for CABI – Center for Aktiv Beskæftigelsesindsats. Undersøgelsen viser nemlig, at en fjerdedel af de personaleansvarlige i 403 virksomheder vil fyre de medarbejdere, der ofte melder sig syge et par dage af gangen.

I HK mener næstformand Mette Kindberg, at det strider imod den handlingsplan til at nedbringe sygefraværet, som arbejdsmarkedets parter indgik med regeringen sidste efterår.

- Handlingsplanen lægger stor vægt på, at arbejdsgivere skal arbejde målrettet på at fastholde syge medarbejdere. Arbejdsgiverne skrev jo selv under på det, og derfor er det da foruroligende, at det nu ser ud som om, de ikke vil overholde det, siger hun.

Mette Kindberg mener ikke, medarbejdere melder sig syge uden grund, og derfor er det forkert at udsende signaler om, at man vil fyre folk, hvis de har hyppigt, men kort sygefravær.

- Arbejdsgiverne går jo glip af en masse viden, hvis de bare fyrer folk, fordi de har været syge af flere omgange. For så får de aldrig at vide, hvad det bunder i. Det skaber også en utryghed for de andre medarbejdere, hvis arbejdsgiverne sender signaler, der tyder på, at man ryger ud af klappen, når man har meldt sig syg nogle gange. Det skaber dårligt arbejdsmiljø, og det får man ikke loyale medarbejdere af. Derfor forringer man i sidste ende sin egen produktivitet ved at opføre sig sådan, siger hun.

Hun mener i stedet, man bør have fastholdelsesplaner på de enkelte arbejdspladser. Arbejdsgiverne skal med respekt for den enkelte sørge for at spørge ind til en medarbejders ve og vel, hvis vedkommende har meldt sig syg mange gange i en periode. Ud fra disse samtaler kan man finde ud af, hvad der er galt, og hvordan man kan sætte ind for at hjælpe.

Den nye undersøgelse fra Capacent viser dog også, at det kun er tre procent af virksomhederne, der vil fyre de langtidssygemeldte.

Af Kirsten Marie Juel Jensen

Oprettet: 22.06.09, kl. 14.40

Redigeret: 22.06.09, kl. 14.50 af Kirsten Marie Juel Jensen


Ophavsret

Udgivet <22.06.09> © Ophavsret: Det udprintede redaktionelle stof må ikke kopieres, bruges eller distribueres i kommercielt øjemed med mindre der er truffet aftale med HK Danmarks Informationsafdeling.